Tarih eğitiminde şer'iyye sicillerinin önemi ve Gürün kazasının Hicri 1289-1290 Miladi 1872-1873 tarihli şer'iyye sicili (tereke kayıtlar)
The Importance of seriyye regirter notebook in history education and seriyye register notebook of Gurun town dated in H. 1289-1290/A.D. 1872-1873
- Tez No: 125515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
rv ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TARİH EĞİTİMİNDE ŞER'İYYE SİCİLLERİNİN ÖNEMİ VE GÜRÜN KAZÂSI'NIN HİCRÎ 1289-1290 MİLADÎ 1872-1873 TARİHLİ ŞER'İYYE SİCİLİ (TEREKE KAYITLARI) Yavuz BAĞÇ ALIK Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY 2003- SAYFA: 92 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY Seriye Sicilleri, Osmanlı sosyo-ekonomik tarihinin en önemli kaynaklarından birisidir. Bu çalışmada Gürün Kazâsı'nın H.1289-1290/M.1872-1873 tarihli ve 103 numaralı Seriye Sicilinde yer alan terekelerin günümüz harflerine aktarılması gerçekleştirilmiştir. Defterde yer alan ilk tereke 27 Rebi'ülahir 1289 son tereke ise 19 Rebiülevvel 1290 tarihlidir.Bu tarihler arasında toplam otuz iki tereke bulunmaktadır. Bu kayıtlarda kazada yaşayan ailelerin ekonomik durumu, aile fertierinin sayısı, giyim, kuşam ve kullandıkları ev aletleri ortaya konulabilmektedir. Ayrıca kazadaki sosyal hayat hakkında çok önemli bilgiler bu kayıtlardan çıkarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE IMHPORTANCE OF SERİYE RE2GISTER NOTEBOOK IN HISTORY EDUCATION AND SERİYE REGISTER NOTEBOOK OF GURUN TOWN DATED IN H. 1289-1290/A.D.1872-1873 Yavuz BA?ÇALIK Adviser: Assist. Prof. Dr. Ersin GÜLSOY 2003-PAGE: 92 Jury: Ass.Prof.Dr.Ersin GÜLSOY Seriye registers are one of the most important sources of Ottoman socio-economic history. In this study the terekes in Seriye registers of Gürün, which were numbered 103 and dated H. 1289-1290/A.D. 1872-1873 were transfered to the comtemporary alphabetical characters. The first estate in the register is dated Rebiülahir 27th 1289 and the last one is Rebiulewel 19th 1289. Between these two dates there are thirty two terekes. Through these register it is possible to manifest the economic situation of the families lived in Gürün, the numbers of the members m a family, their dress and finery and the goods they used. In addition by means of those registers much important information can be gained about social life in Gürün.