KOBİ'lerde standardizasyon ve Erzurum ölçeğinde bir uygulama
Standardization in SMSE and an application in Erzurum
- Tez No: 125516
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KOBİ'LERDE STANDARDİZASYON VE ERZURUM ÖLÇEĞİNDE BİR UYUKLAMA Ayhan DEMİR Danışman: Prof. Dr. Recai ÇINAR 2003 - Sayfa: 157 Jüri: Prof. Dr. Rcca! ÇINAR Prof. Dr. Aysel ERCİŞ Yrdc. Doç. Dr. Kerem KARABULUT Küçük ve Orta Boy İşletmeler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ekonomiye; dinamizm kazandırma, yeni iş imkanları yaratma ve kalkınmayı hızlandırma konularında önemli rol üstlenmişlerdir. Ayrıca KOBİ'ler sosyo-ekonomik dengelerin korunmasına da büyük katkıları vardır. Avrupa Birliği'ne uyum süreci içerisinde olan Türkiye'de KOBİ'Ierin önemi her gün daha iyi anlaşılmakta ve üretilen malların standardlara uygunluğunun AB'ye girmemizde çok önemli bir kriter olduğu görülmektedir. AB'ye uyum sağlamada daha çok üretim kadar rakip ülke ürünleri ile maliyet ve kalite yönünden rekabet edebilecek yapıya da sahip olmak gerekir. Ürünün belli standard ve kalitede olması onun dış pazarlarda rekabet edebilmesini ve satışını kolaylaştırmaktadır. Topluluk içinde malların serbest dolaşımının önemli şartlarından birisi de standard izasyondur. Bu çalışma standardizasyonun KOBİ'ler açısından önemini belirterek bu konudaki problemleri tespit edip çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; standardizasyon kavramı ve pazarlamadaki önemi ele alınmıştır. İkinci bölümde; KOBİ'Ierin tanımı yapılarak DUnya'da, AB'de ve Türkiye'de KOBİ'Ierin ekonomideki yeri ve önemi çeşitli tanımlamalara yer verilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde; KOBİ'Ierin uluslararası pazarlara açılmada karşılaştıkları temel sorunlar, AB ve Türkiye'deki standardizasyon çalışmaları araştırılmış, uluslararası pazarlamada standardizasyonun KOBİ'ler açısından yeri ve önemi incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise; Erzurum'da faaliyet gösteren Küçük ve Orta Boy İşletmelere bir anket uygulanmış, işletmelerin sorunları tespit edilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanarak, söz konusu işletmelerin karşılaştıkları bu problemlere yönelik birtakım çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER TIIKSIS STANDARDIZATION IN SMSE and AN APPLICATION IN ERZURUM Ayhan DEMİR Supervisor : Prof. Dr. Rccai ÇINAR 2003 -Page: 157 Jury : Prof. Dr. Recaî ÇINAR Prof. Dr. Aysel ERCİŞ Yrdc. Doç. Dr. Kerem KARABULUT Small and Medium Sized Enterprises have a role in economy growth, creating new job generation and making the development considerably faster. Moreover, SMSE contribute to the balance of socio-economics. In today's Turkey, which is in the integration process with EU, the importance of SMSE are comprehended better and it is beginning to be considered that standardization of SMSE products is one of the main factors to join the European Community. In order to integrate with EU, not only should we be good at manufacturing but also we should be strong enough financially and have good quality products so that we can compete with the goods produced in the rival countries. Producing products with certain standardization, which is one of the main provisions for free marketing, and quality will also allow the products to be sold easier. The aim of this study to indicate the importance of standardization for SMSE, determine the problems about it and suggest some solutions. The study has four parts. In the first part, the concept of standardization in marketing is handled. In the second part, SMSE and its importance is examined. In the third part, the main problems of SMSE for participating in the international markets, the studies of standardization in Turkey and in the European Community and the importance of SMSE is studied. In the forth part, the last part, the problems of SMSE are detected and some advises are presented according to the result of the questionnaire applied to the SMSE in Erzurum.