Sinop gümüş sikkeleri
The Silver coins of Sinop
  1. Tez No: 125567
  2. Yazar: VEDAT KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 514
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SİNOP GÜMÜŞ SİKKELERİ Vedat KELEŞ Danışman : Prof.Dr. Cevat BAŞARAN 2003 -SAYFA Jüri : Prof Dr.Cevat BAŞARAN“Sinop Gümüş Sikkeleri”Karadeniz Bölgesi'nde en erken tarihli sikkelerdir ve Sinop'un yanı sıra Karadeniz Bölgesi'nin tarihi, ekonomik ve sosyal yapısını en iyi yansıtan örneklerdir. Çalışmada çok sayıda örnek arasından seçilen sikkeler, önce tipolojik sonra stilistik ve aynı zamanda kronolojik olarak ele alınıp değerlendirilmiştir. Buna göre“Stilize Kartal Başlı Sikkeler”kentin ilk darpları olup, yaklaşık İ.Ö.500'lerde basılmaya başlanmışlardır. Erken dönem sikkelerinde görülen azlığa rağmen İ.Ö.4.yy'dan itibaren siyasi, askeri ve ekonomik olaylara paralel olarak yoğun bir darbın varlığına tanık olunmaktadır. Sinop, bölgenin en önemli ekonomik gücü konumuna uygun olarak İ.Ö.ö.yy. - İ.Ö.2.yy arasında kesintisiz bir şekilde gümüş sikke darbını sürdürmüştür. Özellikle arka yüzlerinde Datames Hydarnes Abrokomas, Ariarathes ve çeşitli memur isimleri bulunan sikkeler, bölgenin siyasi ve askeri yapı sını aydınlatmada son derece önemlidirler. Arkaik dönemde tanrı ve tanrıça figürlerinin popüler olmasına karşın Sinop'un ilk gümüş darplarında hayvan başlarının yer alması, ilk Lydia sikkelerinde görülen hayvan başlı sikkeler geleneğine de uygunluk göstermektedir. Klasik dönemde arkaik dönemdeki ikonografik anlayış devam etmekle birlikte“Nymphe Sinope”gibi yerel unsurların; hellenistik dönemde ise, Posthmus İskender ve Apollon tipli sikkelerde olduğu gibi, hellenistik dönem sikke modasının etkisinde kalan Sinop gümüş sikkeleri, stilistik özellikleri, ikonografileri ve lejandlarıyla Sinop'un ve bölgenin antik dönemine ait en önemli arkeolojik belgeleri oluşturmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.THESİS THE SILVER COINS OF SINOP Vedat KELEŞ Supervisor: Prof.Dr. Cevat BAŞARAN 2003 -PAGE- 438 Jury : Prof Dr.Cevat BAŞARAN The Silver Coins of Sinop are the ones of the earliest date in the Black Sea region and are also the pieces that best reflect the historical, economic and social structure of the whole region as well as Sinop. The coins have been selected from among a number of samples in the study and the selected ones have been analyzed in typhologic, stilistic and chronological terms. Accordingly,“Stylized Eagle - Head Coins”are first darphs of the city, which were first produced in around B.C. 500. Despite the scarcity of the early period's coins, we witness an abundant amount of darph in parallel to the political, military and economic events as of the B.C.4 th century. Sinop went on her of silver coin uninterruptedly from B.C 6th to B.C. 2nd century as the most important economic center and power of the region. Especially the coins with the names of Datames, Hydarnes, Abrokomas, Ariarathes and some other officials on their back are quite important in giving information on the military and economic structure of the region.Though the figures of gods and goddesses were common and popular in the archaic period, there are animal's heads on the early silver darphs of Sinop, a case in conformity with the tradition of animal - headed coins as seen in the early Lydia coins. The iconographic understanding of the archaic period went on in the classical age but the silver coins of Sinop were under the influence of such local elements as“Nymphe Sinope”then and of the hellenistic style of coins as in the Posthmus Alexander's and Apollon's coins in the hellenistic age. With their stylistic qualities, iconographies and legends, the silver coins of Sinop make the most important archaeological evidence of the antique age of the region.