Basiret gazetesine göre 93 Harbi'nde Rumeli (1877-1878)
Rumeli according to Basiret news in 93 War (1877-1878)
- Tez No: 125582
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS BASİRET GAZETESİ'NE GÖRE 93 HARBİ'NDE RUMELİ (1877-1878) Sacit UĞUZ Danışman: Prof. Dr. Besim ÖZCAN 2003-Sayfa: 389 Jüri: Prof. Dr. Besim ÖZCAN 1853-1856 Kırım Savaşı'ndan yenilgi ile ayrılan Rusya planlı bir şekilde kendisini toparlayarak bu yenilginin acısını çıkarmak ve Karadeniz'de üstünlük sağlamak amacıyla güçlenmeye başlamıştı. Rusya geleneksel hale getirdiği Boğazlara ve Ortadoğu'ya egemen olmak ve sıcak denizlere inmek amacına ulaşmak için büyük bir gayret gösteriyordu. İşte Rusya kendisine en büyük hedef olarak Osmanlı Devleti'nin parçalamayı seçmiş ve 1 877 yılında da bu emeline ulaşmak için harekete geçmiştir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı Rumeli ve Kafkas cephelerinde kara harekâtı ve Karadeniz ile Tuna' da da deniz harekâtı olarak cereyan etmiştir. Gerek Rumeli ve gerekse Anadolu'da halk savaşla iç içe yaşamış ve büyük sıkıntılar çekmiştir. Bu savaş hakkında bilgi alabileceğimiz kaynakların başında devrin en önemli iletişim ve haberleşme araçlarından biri olan gazeteler gelir. Dönemin gazeteleri içerisinde savaş hakkında en fazla malumat verenlerden birisi de ''Basiret Gazetesi' 'dir. Gazetede bizim inceleme alanımıza giren Rumeli cephesi ile ilgili haberler, telgraflar, dahiliye haberleri, mektûbat ve havadis-i harbiye olmak üzere dört bölümde incelenmiş, bu bölümler de kendi içlerinde sınıflandırılmıştır. Gazetede çıkan haberler genel olarak değerlendirildiğinde ise gerek resmi haberler, gerek telgraflar ve gerekse yabancı basında yer alan haberlerin aynı doğrultuda olduğu ve muhteva olarak paralellik arz ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS RUMELİ ACCORDING TO BASİRET NEWS IN 93 WAR (1877-1878) Sacit U?UZ Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Besim ÖZCAN 2003-Page: 389 Jury: Prof. Dr. Besim ÖZCAN Russia, defeated in 1853-1856 Kırım War, pulled itselves together in a planned way and in order to take the revenge of this defeat and to surpass over in Black Sea, began to get reach the hot seas as happened always. Well, for this reason, Russia had decided to divide the Ottoman Empire and started movement to achieve its aim. 1877-1878 Ottoman Empire-Russia War took place in Rumeli and Kafkas sides as land operations and in Black Sea and Danube as sea operation. In both Rumeli and Anatolia people lived one inside the other with the war and suffered from it too much. One of the best sources of communication was newspapers from which we can get information about this war. Basiret is one of the newspapers, giving the widest information about war, of that time. In the newspaper there are four parts including in our examination field, such as telegraphs, internal news, communication documents and news of army and these parts are classifield in themselves, as well. When the news in Basiret are evaluated in general, it is seen that the informations on it are diametrically same or in the same way, not only for official news and for telegraphs but also for the news took place in foreing press.