İslam Kamu Hukukunda fikir ve inanç hürriyeti
  1. Tez No: 125581
  2. Yazar: AHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ İSLAM KAMU HUKUKUNDA FİKİR VE İNANÇ HÜRRİYETİ Ahmet GÜNEŞ Danışman: Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2003-SAYFA : IX + 178 Jüri : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Hamza AKTAN Doç. Dr. Şamil DAĞCI Bu çalışmada, İslam hukukunda din ve vicdan özgürlüğü konusu incelenir. Öncelikle konunun temel kavramları tanıtılır. Din, bir çok sosyal bilimlerin konusu olduğu için günümüzde birinci derecede konunun ilgili olduğu alanlar tespit edilmeye çalışılır, İslami literatürdeki yerini belirleme hedeflenir ve sistematizeye önem verilir. Birinci bölüm dine girme özgürlüğünü kapsar. Bu gerekçeyle Kur'an'da inanç esaslarının fikri boyutunu ilgilendiren ayetler düşünce özgürlüğü açısından değerlendirilir. İlgili ayetlerin üslubuna, Kur'an'da davet metotlarına ve zorlama yasağına vurgu yapılır. İkinci bölümde dini inanç özgürlüğü araştırılır. Farklı dini inanç mensuplarıyla dünyevi ilişkileri, bireysel ve siyasal ilişkiler olarak iki ana gruba ayırır. Siyasal ilişkiler, hem uluslararası ilişkileri hem de ulusal ilişkileri içerir. Savaşlar birinci grubta, zimmet akdi ise ikinci grupta mütalaa edilir. Üçüncü bölümde dinden dönme ve ibadet özgürlüğü anlatılır. Klasik fıkıh literatürümüzdeki irtidatla ilgili bilgilerin siyasi, hukuki ve dini yönleri tartışılır. İbadet özgürlüğünde namazın kasten terki ve orucun açıktan yenilmesi meselelerini konu edinir ve hukuki niteliğinin belirlenmesine gayret gösterilir. Sonuçta ise ulaşılan kanaatler belirtilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS FREEDOM OF BELD2F AND OPINION IN ISLAMIC PUBLIC LAW Ahmet GÜNEŞ Supervisor : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2003-PAGE: IX +178 Jury : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Hamza AKTAN Assit. Prof. Dr. Şamil DA?CI This study is about the freedom of religion and conscience in Islamic law. It aims to introduce basic concepts of the topic. Since religion is a subject matter of various social sciences it tries to determine primarily related areas of the topic, aims to find its place in the Islamic literature and gives importance to systematization. The first part covers freedom to enter the religion. For this reason it evaluates - - from the freedom of opinion perspective- the verses in the Qur'an that are about the intellectual dimension of the foundations of the belief. It emphasizes the style of the related verses, the methods of invitation and ban on forcing in the Qur'an. The freedom of religious belief is investigated in the second part. It divides worldly relationship into two major groups; personal and political relations. In the political relations it includes both international and national relations. Wars are studied in the first group while debt contracts in the second group. The third part explains changing one's religion (recanting) and freedom of worship. It discusses political, legal and religious aspects of the information regarding changing one's religion in the classical Islamic law literature. In the freedom of worship it contains intentional quiting of prayer and not observing the fast openly (publicly) and tries to determine legal quality of the topic. The reached opinions are pointed out in the conclusion.