Kur'an kelime ve ifadelerini anlamada kavram tefsiri ve semantik analiz yöntemi
The Concept interpretation and semantic analysis method in understanding of Qur'anic words and expressions
- Tez No: 125594
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ KUR' AN KELİME VE İFADELERİNİ ANLAMADA KAVRAM TEFSİRİ VE SEMANTİK ANALİZ YÖNTEMİ Hasan YILMAZ Danışman: Prof. Dr. Şükrü ARSLAN 2003- Sayfa: VIII+1 97 Jüri : Prof. Dr. Sadık KILIÇ Jüri : Doç. Dr. Talip ÖZDEŞ“Kur 'ân Kelime ve İfadelerini Anlamada Kavram Tefsiri ve Semantik Analiz Yöntemi ”m konu edinen bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, konuya zemin hazırlayacağı düşüncesiyle, araştırmanın konusuna, önemine, amacına ve metoduna dair açıklayıcı bilgilere yer verilmektedir. Birinci bölümde, bir dilbilim disiplini olan semantik ele alınmakta, dil olgusuna genel bir bakış yapılmakta ve anlambilimle ilgili diğer konular incelenmektedir. ikinci bölümde de, kavram tefsiri ve semantik analiz yönteminin Kur' an kelime ve ifadelerine uygulanabilirliği tartışılmakta, bu yöntemi tanıtıcı mahiyetteki terimlerin anlam alanları aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Sonuç kısmında ise, kavram tefsiri ve semantik analiz yönteminin Kur'an kelime ve ifadelerini doğru anlamada istifade edilebilecek bir yöntem olduğu neticesine ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. THESIS THE CONCEPT INTERPRETATION AND SEMANTIC ANALYSIS METHOD IN UNDERSTANDING OF QUR'ANIC WORDS AND EXPRESSIONS Hasan YILMAZ Supervisor: Prof. Dr. Şükrü ARSLAN 2003- Page: VIII+1 97 Jury : Prof Dr. Sadık KILIÇ Jury : Doç. Dr. Talip ÖZDEŞ This Philosophical Doctorate Thesis dealing with the concept interpretation and semantic analysis method in understanding Qur'anic words and expressions contains introduction, two chapters and conclusion. In introduction, it is maintained that the focus thema of this investigation, aim and method. In first chapter, it is investigated that semantics, a linguistics discipline, and outlook to language phenomen and other topics of semantics discipline. In second chapter, it is argued and discussied that the posibility of application of concept interpretation and semantic analysis method to true understanding and interpretating Qur'anic words and expressions. In conclusion, it is considered and fixed that this method is beneficial method in understanding and interpretating of Qur'anic words and expressions.