Ergenlikte benlik gelişimi ve din ilişkisi
Self-growth and religion in adolescence
- Tez No: 125623
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
VI ÖZET DOKTORA TEZİ ERGENLİKTE BENLİK GELİŞİMİ VE DİN İLİŞKİSİ Bozkurt KOÇ Danışman : Doç. Dr. Faruk KARACA 2003-SAYFA: 186 Jüri : Doç. Dr. Faruk KARACA Prof. Dr. Niyazi USTA Doç. Dr. M. Zeki İŞCAN Prof. Dr. Hüseyin PEKER Doç. Dr. İ. Hakkı AYDIN Son yıllarda psikologların üzerinde en çok durduğu konulardan birisi de benlik kavramıdır. Bireyin kişilik bütünlüğünü sağlayabilmesinde ve kendini gerçekleştirebilmesinde, benlik gelişiminin önemli bir yeri bulunmaktadır. Araştırmada, birey ve toplum açısından en dinamik ve hareketli bir dönem olarak bilinen ergenliğin, çeşitli gelişim özellikleri incelenmiştir. Yine, kişiliğin öznel yanını oluşturan benlik kavramının genel özellikleri ortaya konulmuş, farklı değişkenlerle ilişkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda, benlik gelişimini etkileyen önemli faktörlerden birisi de dindir. Araştırmada, ergenlik döneminde önem kazanan benlik gelişimi ile din arasındaki ilişki temel problem olarak ele alınmıştır. Din ile benlik gelişimi arasında pozitif bir korelasyon olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Ph. D. THESIS SELF-GROWTH AND RELIGION RELATION IN ADOLESCENCE Bozkurt KOÇ Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Faruk KARACA 2003-PAGE: 186 Jury : Assoc. Prof. Dr. Faruk KARACA Prof. Dr. Niyazi USTA Assoc. Prof. Dr. M. Zeki İŞCAN Prof. Dr. Hüseyin PEKER Assoc. Prof. Dr. İ. Hakkı AYDIN Self-concept is one of the subjects dwelled on too much by psychologists in the last years. There is an important place of the self-growth for the proving of totally of personality and self- actualization of individual. It has been examined different growth characters of adolescence known as dynamic and active period in respect to individual and society in search. Also, it has been determined general characters of self-concept constituted subjective aspect of personality and has been searched its relation with different variables. In this connection, the religion is one of the most important factors which effect self-growth. It has been examined the relation between self-growth and religion in adolescence period as basic problem. It has been appeared positive correlation between religion and self-2rowth.