Doktor Abdullah Cevdet'in edebi dünyası, Abdullah Cevdet'in şiirlerinin incelenmesi
The Literary world of Doctor Abdullah Cevdet, A study on Abdullah Cevdet?s poetry
- Tez No: 125625
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
m ÖZET DOKTORA TEZİ DOKTOR ABDULLAH CEVDET'İN EDEBÎ DÜNYASI Abdullah Cevdet'in Şiirlerinin incelenmesi Kemal ÖZDEMİR Danışman: Doç. Dr. Mehmet TÖRENEK 2003^8 AYF A: 313 Jüri: Doç.Dr. Mehmet TÖRENEK Prof.Dr. Celal TARAKÇI Doç.Dr. Turgut KARABEY Doç.Dr. Ali İhsan KOLCU Yrd. Doç.Dr. Feridun ALPER Doktor Abdullah Cevdet'in Edebî Dünyası adlı doktora çalışmamızda şairin, şiir ve edebiyat alanındaki görüşlerini belirlemeye çalıştık. Şiirlerinde işlediği ve ağırlıklı olarak, önemle, ısrarla üzerinde durduğu belli başlı görüşlerinin, düşüncelerinin neler olduğunu belirleyerek, ortaya koymaya, açıklamaya gayret ettik. Yaptığımız çalışmalar ve değerlendirmeler sonunda okuyucuların ve araştırmacıların yararlanacağı sağlıklı sonuçlara ulaşmaya çaba sarf ettik. Şiirlerini oluştururken Türkçe'nin yanı sıra, Arapça, Farsça gibi şark dillerinin ve Fransızca gibi garp dilinin kendisine kazandırmış olduğu imkânlardan, kültür birikimlerinden yararlanarak eserlerini zenginleştirdiğini, değişiklikler, yenilikler katarak renklendirdiğini, cazibe sağladığını ve okuyucunun karşısına bu özellikleriyle çıkmaya çalıştığını belirledik. Çalışmalarımızı gerçekleştirirken objektif olmaya çalıştık. Şairin görüşlerinden ve eserlerinden orijinal kaynak olarak yararlandık. Eserden hareketle, sahibinin değişik memleket ve toplum meseleleri hakkındaki görüşlerini öğrenmeye ve değerlendirmeye çalıştık. Bir mücadele adamı olan şairin, ulaşmak istediği hedefleri, toplum yapısında görmek istediği değişiklikleri ve gerçekleştirmeyi hayal ettiği yenilikler uğrunda, yurt içinde ve yurt dışında harcanan gayretleri, verilen mücadeleleri bütünüyle, ilmî araştırma ve tartışma metotlarıyla değerlendirerek sağlıklı, kullanılabilir sonuçlan gözler önüne serdik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. THESIS THE LITERARY WORLD of DOCTOR ABDULLAH CEVDET A Study on Abdullah Cevdet's Poetry Kemal ÖZDEMÎR Supervisor: Associate Doç.Dr. Mehmet TÖRENEK 2003-PAGE: 313 Jury: Doç.Dr. Mehmet TÖRENEK Prof.Dr. Celal TARAKÇI Doç.Dr. Turgut KARABEY Doç.Dr. Ali İhsan KOLCU Yrd.Doç.Dr. Feridun ALPER In this study, we aimed at analyzing the poetry of Dr. Abdullah Cevdet and defining his place in the world of literature. His poetry was taken into consideration with regard to his views and thoughts reflected in his literary pieces. Our evaluation of his poetry is also intended to provide fruitful results to be used by readers and researchers. It is obvious that the formation of his poetry is based on a rich variety of language use from such Eastern languages as Arabic and Persian to such Western languages as France, as well as Turkish, which reveals that he utilized a wide range of cultural accumulation and embellished the character of his poetry to be offered to readers. We tried as much objective as we could in the study. We utilized the poet's views and used his works as original sources. From this perspective, we tried to make it clear and evaluate the views of the poet on national and societal problems. We obtained appropriate and usable results through wholly scientific and discussion methods on the poets as a man of aims, the objectives he wants to reach, the changes he wants to see in the structure of the society, the novelties he wants to make, the efforts he spent both in and out of the country and the struggles he makes.