Kütahya'da halkın spora yönlendirilmesi açısından öncelikli spor branşlarının belirlenmesi ve spor imkanlarının değerlendirilmesi
Determination of prior sport branches to direct the citizens of Kütahya to sport and the evalution of sport possibilities
- Tez No: 125758
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve şehirleşmesi ile birlikte insanların spora olan ihtiyacı artmakta ve spor insan hayatında ihtiyaç haline gelmektedir. Yediden yetmişe bütün insanları içine alan ve arkasından sürükleyen bir olay olmuştur. İnsanlar kendilerini sporcu, seyirci yada yönetici olarak kendisini sporun içinde bulmaktadır. Spor ülkelerin Sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapılarının özelliklerini en iyi şekilde yansıtır. Kütahya'da Halkın Spora Yönlendirilmesi Açısından Öncelikli Spor Branşlarının Belirlenmesi Ve Spor İmkanlarının Değerlendirmek için bu çalışma yapılmıştır. Bu maksatla birinci bölümde spor hakkında genel bilgiler, spor kavramı ve tarihi, sporun kişisel ve toplumsal yararlan Türkiye'de spor yönetimi, geçmişteki ve günümüzdeki spor teşkilatlanmaları, ikinci bölümde Türkiye'de sporun yaygınlaşması açısından uygulanan spor politikaları sporun gelişimini etkileyen faktörler ile Türkiye'de spor politikalarına genel bakış ve muvcut spor imkanları, üçüncü bölümde Kütahya ilinin tarihi, konumu, sosyo-ekonomik yapısı ve kültürel özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra öncelikli spor branşları ile spor imkanlarının tespiti yapılmaya halkın spora yönlendirilmesi için mevcut spor tesislerinin ve işletmelerin durumu, spor faaliyetlerinin dağılımına yönelik çalışılmalar araştırılmıştır. Kütahya'da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü' nün, Eğitim Kurumlarının, Belediye, Özel İdare ile özel ve kamu kuruluşlarının spor tesislerinin yetersiz olması. Dolayısı ile halkın spora yönlendirilmesi için spor tesislerinin yetersiz kaldığı düşüncesiyle araştırmalarımızı bu konu üzerine yoğunlaştırdık Araştırma ve uygulama kısmında ise yapılan anketle Kütahya halkının eğitim, meslek, gelir durumları, halkın öncelikli spor branşlarının tespiti ve halkın spora yönlendirilmesi için sosyolojik parametrelere dayanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, with the development of the technology and cities the necessity of sports has increased and sport has become an essential part of human life. This, has concerned everyone from 7 years old up to 70 years old. People find themselves in sports as sportsman, spectator or manager. Sport, reflects the socio-economic and socio-cukural specialities of countries. Since the foundation of Turkish Republic, sport can be analised in every 5 years development periods. This study is made to determine the sport branches and the sport possibilities and to direct the citizens in Kütahya. For this reason, at first part; general data about sport, the term sport and its history and the personal and social benefits of sport, the management of sport in Turkey, the sport organizations in the past and now, and second part: the factors that effects the development of sport and sport politics that are used for to become wide spread in Turkey and at third part we have to be informed of the historical position, socio-economic structure and cultural specifications of the city of Kütahya. After that, the work of prior sport branches and the sport possibilities, the condition of sport complexes and sport managing try to determine and the distribution of sport facilities are carried out. In Kütahya, the reason of our research is concentrated on inadaquate sport complexes and direct citizens to sports by The Directory of Youth and Sports of Kütahya, education units, private management of city and the other private and commonshare sport facilities. The survey done at the research and application, is based on education, occupation, income, determination of prior sport branches of the citizens of Kütahya, and the sociological parameters to direct citizens to sport.