İmalat endüstrisi işletmelerinde yönetim bilgi sistemlerinin stratejik karar vermeye yönelik kullanımı ve bir uygulama örneği
The Usage of management information systems related to make strategical decision in manifacturing industry businesses and a sample application
- Tez No: 125757
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
ÖZET Hızlı teknolojik gelişim ve sınır tanımayan rekabet bilgilerin elde edilme hızım ve kullanımım işletmeler açısından son derece önemli kılmıştır. Değişen dünya düzeninde çağa ayak uydurabilmek ve rekabette söz sahibi olabilmek için bilginin en büyük sermaye değerini taşıdığını bilen işletmeler, bilginin elde edilmesi,, depolanması ve kullanımını kolaylaştıran yönetim bilgi sistemlerinin önemini kavrayarak çalışmalarını bu yöne kanalize etmişlerdir. Yönetim bilgi sistemleri, işletmelerde bilgi işleme sürecim destekleyerek operasyonel verimliliğin arttırılması ve yönetsel karar sürecine gerekli bilgi ve analiz araçlarım sağlayarak fonksiyonel etkinliğin sağlanması amacına hizmet ederler. Sunulmakta olunan çalışma ile imalat endüstrisi işletmelerinde yönetim bilgi sistemlerinin stratejik karar vermeye yönelik kullanımı ve bir uygulama örneği dört bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde yönetim kavramının daha iyi anlaşılması için farklı yönetim tanımları, yönetimin kapsamı, tarihi gelişimi, bilimselleşmesi ve temel işlevlerinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde işletmede stratejik kararlar, yönetim bilgi sistemleri, yönetim bilgi sistemlerinin stratejik kararlarla olan ilişkisi irdelenmektedir. Üçüncü bölümde yönetim bilgi sistemlerinin stratejik karar vermeye yönelik oluşturulması uygulanmaktadır. Dördüncü bölümde ise konunun daha iyi anlaşılması ve bulguların daha iyi tartışılması açısından uygulamalar ve elde edilen bulgular incelenmiştir. Araştırmalar sırasında kaynak ve literatür taraması metod olarak tercih edilmiş olup, çeşitli yazılı bilimsel yayınlar ( makale, süreli yayınlar, bilimsel kitaplar, yüksek lisans ve doktora tezleri), internet gibi kaynaklardan yararlanılmıştır. Çağımızda üretimin son derece önem kazanması, üretim organizasyonlarının sayı ve kapasite bakımından artması üretimin hızlanması, ürün kalitesinin artması zorunluluğunu doğurmaktadır. Bütün bu gereksinimlerin gerçekleştirilebilmesi için üretim organizasyonlarının etkin kararlar alması gerekmektedir. Bu bağlamda elde edilen sonuçlar göstermektedir ki yönetim bilgi sistemleri etkin kararların alınmasında çok büyük oranda katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Rapid technological development and unlimited competence have made velocity of getting information and its usage so important for businesses. The businesses, aware that information has the biggest capital to be able to keep pace with today in changing world and to play an important role in competence, have perceived the importance of Management Information Systems that make easy gaining information, its storage and usage and have orientated to this way. Management Information Systems serve the aim of providing functional effectivity by supporting data process in the business and by increasing operational productivity and providing management decision process for required data and equipment for analysing. With the work having been submitted, the usage of MIS related to make strategical decision in manifacturing industry businesses and a sample application have been examined in four chapters. In the first chapter, to make the meaning of the concept of the management clear, different management definitions, its meaning, historical development, its scientification and its main functions are mentioned. In the second chapter, strategical decision, MIS and its relations with strategical decisions in the businesses are discussed. In the third chapter, creation of MIS related to make strategical decision is applied. In the fourth chapter to make the subject clear and to argue about the findings better, applications and findings are examined. Over studies, scanning resources and literature were preferred as a method and several scientific publication (article, periodical publication, scientific books and some thesis) such as internet were utilized. In our age gaining importance of production, increasing of production organizations both in number and capacity have made productional quality be compulsory. In order to perform all these needs, production organizations should make effective decisions. In these context, obtained results show that management information systems play an important role in making effective decisions.