Enformasyon toplumuna geçiş sürecinde toplumsal yapıda yaşanan paradigma dönüşümü
The Paradigm transformation lived in social structure in the process of passing to information society
- Tez No: 125769
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Batılı ülkeler 1970'lerde meydana gelen krizle birlikte bazı olumsuzluklarla karşılaşmışlardır. Batılı ülkeler bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için üretimde yeni teknolojiler (enformasyon) kullanmışlardır. Enformasyon teknolojilerinin üretimde kullanılmasıyla Batılı ülkeler yeni bir toplumsal aşamaya (enformasyon toplumu) gelmişlerdir. Yani bu toplumlar sanayi toplumundan enformasyon toplumuna geçiş sürecindedirler. Bu süreçte sanayi toplumunun nitelikleri yerini enformasyon toplumunun niteliklerine bırakmıştır. Sonuç olarak sanayi toplumundan enformasyon toplumuna geçiş sürecinde toplumsal yapıda paradigmatik bir dönüşüm yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Western countries lived some negativenesses with the crisis occured in the 1970s. Western countries used new technologies (information) in order to abolish these negativenesses. By using information technologies in production they have begun to live a new social stage (information society). This means, these societies are in the passing process of industrial society to information society. In this process the qualities of the industrial society have changed into the qualities of the information society. As a result, a paradigmatic transformation has lived in the social structure in the passing process of industrial society to information society.