Hastanelerde ISO çalışmaları ve Eskişehir ili, SSK, devlet ve üniversite hastanelerinde ISO 9001 uygulama sonuçlarının karşılaştırılması
ISO studies at hospitals and comparisons of the application results of ISO 9001 at SSK, government hospital and Osmangazi University Hospital in Eskişehir
- Tez No: 125768
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Günümüzün çağdaş sağlık kurumları rekabetin yoğunlaştığı bir çevre içinde çalışmaktadır. Böylesi bir çevrede çalışmak durumunda olan sağlık kurumlan, esnek olmak, tüketici sağlık ve beklentileri ile teknolojik değişmelere hızlı yanıt vermek durumunda kalmaktadırlar. Bu açıdan değerlendirildiğinde, önce insan, sonra kaliteyi ön plana alarak yapılan çalışmaların temelinde, kalite yönetimi vardır. ISO 9000 kalite güvencesi sistem standartlarının kurulup, geliştirilmesi ve devamındaki temel amaç; işletmede çalışanların takım halinde, işbirliği ve uyum içinde çalışması, müşterilerin istek ve beklentileri ile henüz ortaya çıkmamış gereksinimlerinin bulunması ve tatmin edilmesi, mal veya hizmet ile ilgili süreçlerin kontrol altında tutulmasıdır. ISO 9000 belgelendirme çalışmalarında genel çaba, hastanelerde kaliteli hizmet sunmak yönünde olmalı, belgelendirme ise, bunun güvence altına alınması biçiminde gerçekleşmelidir. Bu nedenle hastanelerde kalite kavramını oluşturacak ve uygulamalarda gerçekleştirecek olan en üst yönetimden, diğer tüm çalışanlara kadar bütün personele, kaliteli hizmet anlayışının belgelendirilmesi konusu çok iyi anlatılmalı ve benimsetilmelidir. Bu doğrultuda hastanelerde kalite yönetiminin bir aracı olarak uygulanan ve uluslararası bir kalite güvence sistemi olan, ISO 9001 Kalite Güvence Sisteminin Hastanelerde uygulanması ile Eskişehir İlinde üç farklı statüdeki SSK, Devlet Doğumevi ve Osmangazi Üniversite Hastanelerinde uygulama sonuçlarının karşılaştırma çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Today's contemporary health institutions are acting in a densed competition circumference. These health institutions that have to work in this kind of circumference, have to be elastic, and respond the technological modifications and consumer health expectations. In this point of view, quality management exists in the basis of studies that take care of human the first and quality the second. Main objective in foundation, development and continuation of ISO 9000 quality quarantee system standards, is working as a team and cooperating in a harmony of the instituion workers; satisfying and discovering of the necessities that do not exist yet with the costomer desires and expectations, keeping the process involving goods and service under control. Main effort in the studies of ISO 9000 documentation has to be in the direction for high guality service in hospitals, and the documentation should take this under quarentee. That's why high quality cemprehension documentation should be told well and adjusted to each personel from the top management to all workers who will realize the applications forming the quality concept. In this direction, application of ISO 9001 quality quarentee system which is an international quality quarantee system that is upplied as a tool of quality management in hospitals, is started in three different statuted hospitals, SSK, Government Hospital and Osmangazi University Hospital in Eskişehir and made studies about comparisons of the application results.