Design and implementation of concurrency on IBM PC XT
  1. Tez No: 1259
  2. Yazar: AHMET ALİ COKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET IBM- PC üzerinde Eşzamanlamanın Tasarısı ve Gerçekleştirilmesi ÇÖKER. Ahmet Ali Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ziya AKTAŞ Temmuz 1.987, 119 sayfa Bu tezde eşzamanlılık tanımlanmış ve eşzaman kontrol mekanizmaları verilmiştir. Mikrobilgisayarda' eşzamanlığın gereği tartışılmıştır. Eşzamanlara ve iletişim birincileri açıklanmıştır. DOS için yazılmış olan ve; elde bulunan uygulama programlarını eşzamanda yürütmek için MULTI. isimli hafızada kalıcı program yazılmıştır. Ortaya çıkan İşletim sistemi herhangi iki programın birbirlerinin erişimlerini ihlal etmeden çalışmalarına olanak.sağlar. Yazıcıya giden dökümlerin karışmaması içinde bir havuzlayıcı MULTI programı ile birlikte yazılmıştır. Tezin gerçekleştirme aşamasında sistem zamanı klavye giriş -. çıkış ve yazıcı kesintilerinde eşzamanlama sağlayabilmek için değiştirilmiştir. Tezde karşılaşılan problemler ve çözümleri /ayrıca tartışılmıştır. Tezin özet ve sonuç kısmında problem yaratmadan eşzamanla çalışabilen' programların listesi eklenmiştir. _v_Anahtar Sözcükleri: İletişim, eşzamanlılık, kritik kesim, kilitlenme, hakka niyet, karşılıklı dışlama, işlem, semafor, yer değiştirme eşzamanlama, görev. -vı-
Özet (Çeviri)
ABBTfîACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF CONCURRENCY ON IBM-PC/ XT COKER, Ahmet Aii M.S. in Computer Enqineerinq Supervisor: Prof. Dr. Ziya AKTAS July 1987, Îİ9 pages In this thesis, concurrency is de-fined and mechanisms for concurrency contra! -are provided. The need o-f concurrency on microcomputers' are discussed. Primitives used for synchronization and communication are explained.' A stay resident program is written. named MULT I, to allow concurrency on IBM PC microcomputer with the capability of running the earlier software written for DOS. Ths resulting operating system runs any two programs concurrently with no violation to others accesses. To prevent mixed outputs to printer, a print spooler is also designed and implemented together with MULT I. In the implementation part of my thesis. 1 have changed System tinner interrupt. kevboard I/O interrupt, and printer interrupt in order to provide concurrency. Problems and solutions durinc- the implementation ar