Zonguldak taşkömürü havzasındaki kuyularda görülen tasman hasarlarının ve alınabilecek önlemlerin incelenmesi
  1. Tez No: 12590
  2. Yazar: YAŞAR UZUNKAVAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENOL KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yeraltı madenciliği ile arazinin doğal dengesi bozulmakta ve ocak boşluğunu saran tabakalardan başlayan hareketlenme, katmanları etkileyerek yeryüzünde sonlanmaktadır. Tabakaların bu hareketi, yeraltı ve yerüstü yapılarının hasara uğramasına neden olmaktadır. Yeraltı maden üretiminin, Zonguldak Taşkömürü Havzası 'ndaki mevcut kuyularda hasar etkilerinin incelenmesi ve bazı önerilerde bulunulması bu çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. ; ' Çalışma altı ana bölümde toplanmış olup, birinci bölümde; tasman konu suna bir giriş yapılarak tasmanın Zonguldak Taşkömürü Havzası 'ndaki önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde, yeraltı üretiminden oluşan madencilik tasmanı ve tasman hesaplama yöntemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, yeraltı madencilik yapılarından olan kuyular üzerinde tasman parametrelerinin etkileri incelenmiş, kuyu hasarlarının ölçümlerle belirlenmesi ve kuyu topuklarının çizimi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Zonguldak Taşkömürü Havzası' ndaki mevcut kuyuların teknik özellikleri anlatılmış ve hasar değerlendirmeleri yapılarak nedenleri araştırılmıştır. Hasara uğramış kuyular üzerinde, teorik ve pratik değerler bulunarak karşılaştırma yapılmıştır. Beşinci bölümde, kuyu hasarlarının önlenmesi ve hasarlı kuyularda alınabilecek önlemler anlatılmıştır. Altıncı bölümde, bu çalışmadan sonuçlar çıkarılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Ground movements occurring due to underground mining affect equilibrium of strata and movements develop from extraction to surface. Displace ment and subsidence cause damage on surface and underground construc tion. Main purpose of this study is consideration of damage effects in the existing shafts in Zonguldak coalfield and protection of shafts. This study is assembled in six basic sections. In the first section, subsidence concept is introducted and the importance of subsidence in Zonguldak coalfield is explained. In the second section, subsidence occuring due to longwall mining and subsidence prediction methods are explained. In the third section, the effect of subsidence parameters on shaft which are mine structures, measurment of damage to shafts and drawing of shaft pillars are considered. In the fourth section, technical features of existing shafts in Zon guldak coalfield are given and evaluation of damages and their reasons are considered. In the fifth section, precaution for protection of shafts and the re pair of damage to shafts are considered. In the sixth section, recommendations obtained as a conclusion from this study are given.