Karakuz demir cevherinin manyetik ayırma ile zenginleştirilmesini etkileyen parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 12591
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİM DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
V ÖZET Bu çalışmada Permroll yüksek alan şiddetli sabit mıknatıslı manyetik ayırıcının çalışma parametrelerinin Karakuz demir cevherinin zenginleştirilmesine etkisi incelenmiş ve optimum ayırma koşulları belirlenmiştir. T.D.ç.î Hekimhan Müessese Müdürlüğünden sağlanan 100 kg temsili numune manyetik ayırma deneylerinde kullanılmış tır, îlk olarak, numune,“-10 mm+2 mm”,“-2 mm+0.074 mm”ve“-0.074 mm”olmak üzere üç fraksiyona bölünmüştür.“- 0.074 mm”fraksiyonu ince tane boyunda olmasından dolayı deneylere dahil edilmemiştir. îkinci adımda,“-10 mm +2 mm”ve“-2 mm+0.074 mm”fraksiyonlarında bulunan manyetik alınganlığı yüksek taneler bir çapraz bantlı manyetik ayırıcı ile 2000 gauss manyetik alan şiddetinde ayrılmıştır. Manyetik olmayan taneler ise, yüksek alan şiddetli sabit mıknatıslı manyetik ayırıcıya beslenmiştir. Düşük alan şiddetli manyetik ayırmayla“-10 mm+2 mm”ve“-2 mm+0.074 mm”fraksiyonlarından sırasıyla % 59.10 ve % 58.00 demir içerikli iki manyetik ürün elde edilmiştir. Yüksek alan şiddetli manyetik ayırmadan % 50.20 ve % 41.84 demir içerikli iki ara ürün elde edilmiştir. Besleme malzemesinin % 10.80' i % 21.57 Fe tenörlü artık malzeme olarak alınmıştır. Elde edilen sonuçlar, yüksek alan şiddetli sabit mıknatıslı manyetik ayırıcının Karakuz demir cevheri için bir ön - zenginleştirici olarak etkin bir şekilde kullanılabileceği ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this work, the effect of operating parameters of a high - intensity permanent magnetic separator on concen tration of Karakuz iron ore was investigated and the optimum separation conditions were determined. A 100 kg representative sample obtained from T.D.ç.î Hekimhan Müessese Müdürlüğü was used in the magnetic separation tests. First of all, the sample was divided into three size fractions as“-10 mm+2 mm”,“-2 mm+0.074 mm”and“-0.074 mm”. The size fraction of“-0.074 mm”was excluded in the magnetic separation tests because of its fine particle size. In the second step, the strongly magnetic particles present in“-10 mm+2 mm”and“-2 mm+0.074 mm”size fractions were separated with a cross - belt magnetic separator at 2000 gauss magnetic field intensity. The non - magnetic particles were, then, fed to the high intensity permanent magnetic separator. Two magnetic concentrates, with iron content of 59.10 % and 58.00 % taken from“-10 mm+2 mm”and“-2 mm+0.074 mm”size fractions respectively, were obtained from the low intensity magnetic separation. From the high intensity magnetic separation, however, two middling products with 50.20 % and 41.84 % iron content were obtained. 10.80 % of the feed material was taken as a final tailing with 21.57 % iron grade. The results revealed that, the high intensity permanent magnetic separator can be used effectively as a pre concentrator for Karakuz iron ore.