Sales improvement model based on database reality
Veritabanı gerçeği ile ürün satış arttırma modeli ve uygulanması
- Tez No: 126158
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Pazarlama tek bir tümcede tanımlanması gerekirse, kavram oluşturma, fiyatlandırma, promosyon ve düşünce, ürün ve hizmetlerin dağıtımı işlerinin planlanması ve uygulanmasıdır. Amacı müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayarak maksimum kar elde etmektir. Son yıllarda pazarlama sanatı çok gelişmiştir. İlk değişikliği radyo ve televizyon gibi dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, milyonlarca insana ulaşma kapasitesi sunan araçların keşfiyle yaşamıştır. Böyle büyük bir kitleye tek bir mesaj verme kısıtı olduğundan, pazarlama bir süre ürün odaklı olmuştur. İkinci devrimini bilgisayar ve veri ambarlarının ortaya çıkmasıyla yaşamış ve pazarlama yeniden müşteri odaklı olmuştur. Veri tabanına dayalı pazarlama, yineli ve çapraz satışları, pazar payını, müşteri bağlılığını arttırmak ve kişileri yeni kanallara yönlendirmek amacını güder. Veri tabanına dayalı pazarlama mektup, fax, telefon gibi yaygın iletişim araçlarını kullanarak hedef kitleyi istenilen yöne çekerek, onlara daha yararlı olmayı amaçlayan, pazarlama iletişimine etkileşimli bir bakıştır. Veri tabanına dayalı pazarlamaya etkin bir geçiş yapabilmek için, müşteri ilişkileri yönetimine gereksinim vardır. Müşteri ilşkileri yönetimi, müşteri davranışlarını anlamak ve devamlı iletişim aracılığıyla etkilemek amacı ile yeni müşteri kazanmak, eldeki müşterileri tutmak ve karlılıklarını artırmak hedefli kurumsal bir yaklaşımdır. Müşteri ilişkilerinin organize bir şekilde yönetilmesine yardımcı olan metodoloji ve yazılımların tümünü kapsar. Bir iş yapma stratejisidir. Veri madenciliğini kullanarak, uzun dönemde müşterilerin ayıklanması ve ilişkilerin optimize edilmesini sağlar. Yönetim biçiminin“müşteri odaklı”hale getirilmesidir. Doğru müşteriye, doğru kanaldan, doğru zamanda, doğru mesajı vermektir. Vİ“HMCUMAH'1'aSVOW MTMK3SİBu araştırmanın amacı, tüm dünyada, her sektörden şirketler tarafından kullanılabilecek bir ”Kanala Yönlendirme" modelinin veritabanına dayalı pazarlama kullanılarak geliştirilmesidir. Bu geliştirilen model örnek olarak iki şirkete uygulanmıştır: Yapı ve Kredi Bankası ve Migros. February, 2002 Simla Davashgil vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marketing is the process of planning and executing the conception, pricing, promotion and distribution of ideas, goods and services to create exchanges that satisfy individual and organizational goals. The aim of marketing is to make most profit by satisfying consumer needs. The art of marketing has developed explosively over the last century. The first breakthrough came with the advent of mass communication technologies, such as radio and television, which expanded the audience reached by marketers to millions of people located throughout vast geographic areas. To reach such a large audience necessitated the use of a universal marketing message. Marketing became product oriented for a while. The second revolution in marketing was ignited by the rapid progress of computers and databases. This endowed corporations with memory: data about customers and transactions were now stored for future use. The idea was to utilize historic data to make marketing customer oriented again - and thus more efficient. Database marketing is designed to increase repeat sales, cross promotion of products or services, customer loyalty and new channels of distribution. Database marketing is an interactive approach to marketing communication, which uses addressable communications media (mail, fax, telephone etc.) to extend help to its target audience using channel migration technique. Customer relationship management is needed to make an effective transition to database marketing. Customer relationship management is a corporate approach to win new customers, to keep the existent ones and to make most profit while understanding their behaviours and communicating with them. CRM involves both the methodology and all softwares which help to manage customer relations. CRM is a business strategy. In long term, CRM obtains the selection of the customers and the optimization of the relationship with data mining. CRM creates customer focused management. Customer relationship management is to give the right message, to the right person at the right time through the right channel. viiiThe aim of this study was to find out a“Channel Migration”model with database marketing which can be applied to all companies worldwide from all sectors. This created model is applied to two companies as example cases: Yapı ve Kredi Bankası and Migros. February, 2002 Simla Davashgil IX