Terörle mücadele hizmetlerinde toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği
Feasibility of total quality management in anti-terrorism activities
- Tez No: 126271
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Günümüzde uluslararası bir nitelik, hatta küresel bir boyut kazanan terörizmin, özellikle demokratik dünya ülkelerinde oluşturduğu tahribat her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden terörizm, ülkelerin güvenliği açısından onları tehdit eden bir numaralı gündem maddesi haline gelmiştir. Bu durum son 40 yılda terörizme karşı büyük mücadele veren ülkemizi de son derece sıkıntıya sokan ve büyük oranda kaynakların terörizme karşı mücadelede kullanılmasını gerektiren sonuçlar doğurmuştur. Bu derece tehlike oluşturan terörizmin öncelikle azaltılması, daha sonra ise bitme sürecine girebilmesi için yeni mücadele yöntem ve tekniklerinin kullanılması ve bunların da bilimsel temellere oturtulması gerekmektedir. Toplam Kalite Yönetimi, organizasyonların başarıya ulaşmasında son yıllarda en önemli yönetim tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde gerek özel sektörün ve gerekse kamu sektörünün TKY'yi kullandıkları ve başarılı sonuçlar elde ettikleri bilinen bir gerçektir. Çok sayıda ve farklı alanlarda TKY'den istifade eden Kurum ve Kuruluşlar olmasına rağmen, ülkemizde en önemli sorunların başında gelen terörle mücadele alanında bu tarz bir yönetim ve felsefesinden yararlanılamamıştır. Bu nedenle terörle mücadele alanında yapmış olduğumuz uygulamalı çalışmanın diğer çalışmalara da Öncülük yapacağı ve bu alandaki boşluğu doldurmaya yardımcı olacağı kanaatindeyiz. Yönetim anlayıştan çeşitli aşamalardan geçerek değişimler yaşamıştır. Her şeyin bilgiyle değerlendirildiği ve bilgi temel alınarak düşüncelerin gelişim ve değişim gösterdiği bir dünyada, insanların bilinçsiz ve refleks olarak yaptıkları eylemler bilinç temeline dayandırılarak yenilenmelidir. Toplam Kalite Yönetimi felsefesi de sorunların çözülmesine kurumsal bir katkı yaparak, bir çok tıkanıklığı gidermekte ve insan öncelikli bir yönetim tarzı olarak sosyal problemlere sosyal çözümler getirmektedir. Bu çalışmada, öncelikle devlet ve terörizm kavramları irdelenerek, terörizm konusu çok geniş bir perspektiften değerlendirilmiş ve devlet terör ilişkisi ile devletin güvenliğini sağlama fonksiyonu ele alınmıştır. Ardından, terörizmle mücadele yöntemleri anlatılarak, Emniyet Teşkilatı'nın terörizmle mücadele eden birimlerinedeğinilmiştir. Daha sonra ise Toplam Kalite Yönetiminin kuramsal çerçevede bilgileri geniş bir açıdan verilerek, TKY'nin kamuya uygulanması konusu değerlendirilmiş ve Terörle Mücadele Polisinin TKY'nin ana öğelerine nasıl odaklanması gerektiği anlatılmıştır. Bunun ardından da TEM Hizmetlerinde TKY'nin uygulanabilirliğine ilişkin bir araştırma yapılarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini 2003 yılı Mart ayı itibariyle Emniyet Genel Müdürlüğü TEMÜH Dairesi Başkanlığı ve (81) İl Emniyet Müdürlükleri Terörle Mücadele Şube Müdürlüklerinde çalışan 8623 personelin % 10' una tekabül eden 884 personel oluşturmuştur. Çalışmada; Toplam Kalite Yönetimi uygulamasının sağlayacağı faydalar, TKY'nin 6 ana öğesi olan liderlik, müşteri odaklılık, katılımcılık, sıfır hata, sürekli eğitim ve sürekli gelişme ile kurum kültürü oluşturma prensipleri esas alınarak katılımcılara yöneltilen düşüncelere ne ölçüde katılıp, katılmadıkları sorularak ortaya konulmuş ve çalışanların TKY'ye geçişe hazır olup olmadıkları irdelenerek, görülen eksik yönler tespit edilmiştir. Son olarak da TEM Birimlerinin TKY'ye geçiş süreci tartışılarak yapılan araştırma ışığında elde edilen sonuçlar ve sonuçlara ilişkin öneriler ortaya konulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays especially in the democratic countries, the destruction of the terrorism, which is gained an international aspect, even a global dimension, is increasing. For that reason terrorism placed at the top of the agendas and became a threat to the national security. As a result of that, our country which has given a big struggle against terrorism for 40 years had severe troubles and had to spend big portions of its resources to fight against it. To decrease and then annihilate the terrorism, it is essential to use new methods and to base those methods on scientific facts. Total Quality Management emerged as the most important management technique to lead organisations to the success. It is a known fact that private and public organisations in our country used TQM and got some achievements. Despite of the huge number and wide variety of the organisations that is benefited from TQM, such management technique and philosophy could not be used on the fight against terrorism which is one of the most important problem of our country. Thus, I think that this applied study will lead other studies and will cover a big deficiency. Management concepts evolved by passing from different stages. In a world that everything evaluated by knowledge and ideas evolved on the base of knowledge, the acts that are being done by people unconsciously and as a reflex must be renewed with conscious.ones. As a management technique that gives priority to the human, Total Quality Management philosophy removes lots of bottlenecks and offers social solutions to the social problems by making organisational contribution. In this study the relation of the state and the terrorism evaluated from a very wide perspective and the security as a task of the state discussed by scrutinizing the state and the terrorism concepts. Anti-terrorism techniques and anti-terror units of Turkish Police are described. Then usage of the TQM on the public sector and how anti-terror police must focus to the principal elements of the TQM is explained by presenting the TQM concepts. A research on the practical aspects of TQM on anti-terror services is done, results are evaluated and finally the proposals are presented in the light of the research with the discussion on the transition process of the anti-terror units to the TQM. IllThe samples of the study is consisted of 884 people that was approximately 10% of the 8623 personel who were working at the General Directorate of Security and at 81 different cities as anti-terror police on the March 2003. In the study; benefits of the TQM explained on the base of the six principals of the TQM which are leadership, customer orienting, participation, being faultless, continuous education and continuous improvement with forming an organisational culture by asking to the personel if they approve the presented ideas or not and in what measure and readiness of the personel to the transition process and deficiencies are determined. Finally, results and recommendations are presented in the light of the research by discussing anti-terror units' transition process to the TQM. IV