Terörle mücadele hizmetlerinde kalite geliştirme aracı-koruyucu polislik
Preventive policing as a quality improvement tool for combatting terrorism
- Tez No: 130063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu güne kadar yürütülen polislik hizmetlerinin, toplumun değişen ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilmesi ve verimli, etkin bir hizmet üretebilmesi için bu çalışmada Koruyucu Polislik önerilmektedir. Koruyucu Polislik, Toplum Destekli Polislik ve Problem Çözümlü-Analitik Polislik alt başlıkları ile iki bölümde incelenmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmada birinci ve ikinci bölümde terörün tanımı, kaynakları, nedenleri, diğer ülkelerin ve uluslar arası kuruluşların terörle mücadele konusunda uygulama ve düşünceleri, Türkiye'de ki terörle mücadele anlayışı ve uygulaması ile terörün ve terörizmin etkilerinin analizi ile terör örgütlerine katılması muhtemel bireylerin oluşturduğu risk grupları irdelenmiştir. ' Üçüncü bölümde kısaca kalite geliştirme araç ve tekniklerinden, kalite araç ve gereçlerinin faydası ve bulara duyulan gereksinimden bahsedilmiştir.Dördüncü ve son bölümde ise Toplum Destekli Polislik ve Problem Çözümlü-Analitik Polislik yaklaşımlarının Koruyucu Polislik Modelini oluşturduğu, Koruyucu Polislik Modelinin ise polis hizmetlerinde bîr kalite geliştirme aracı olarak kullanılabileceği ve kullanılması gerektiği önerilmektedir. Koruyucu Polisliğin, halkın yada müşterilerinin beklentilerini karşılamaya yönelik olması, uzlaşmacı, işbirlikçi ve katılımcı olması, sürekli gelişmeye açık ve destekleyici olması Koruyucu Polisliği polislik hizmetlerini de bir kalite geliştirme aracı olarak öne çıkarmaktadır. Çalışmanın amacı terörle mücadele gibi daha spesifik bir konuda polislik hizmetlerinde kalite geliştirme aracı olarak önerilen Koruyucu Polisliğin daha etkin ve verimli bir hizmet üretebileceğidir. Bu doğrultuda çalışma dört bölüme ayrılmış ve terör, terörle mücadele, kalite geliştirme araçları ve koruyucu polislik hizmetleri arasındaki ilişki ortaya çıkarılarak mantıksal bir yapı ortaya konulmaya çalışılmıştır. hS
Özet (Çeviri)
In this study, Preventive Policing is proposed in order to meet the public expectations, needs and to produce public service in a productive and effective way. Preventive policing is studied in two subheads. Study is divided into four parts. First and second parts are concerned with definition of terror and terrorism, causes of terror. Combating Terrorism in Turkey, some other countiries, international organizations and their opinions are also discussed. Analyzing the effects of terrorism and examining the risk-groups formed by individuals who have possibilities to join a terrorist organization have been cotributed to the study. in third part, quality improvement tools, their benefits and the needs to use quality improvement tools are mentioned. In last part of the study it is suggested that Community Policing and Problem Solving / Analytical Policing form the Preventive Policing. This approach makes us to see and to use the Preventive Policing as a quality improvement tool. Being consumer oriented, collaborator and supporting continuous improvement indicate the Preventive Policing as a quality improvement tool. The main purpose of the study is to show the Preventive Policing as a quality improvement tool which makes the policing service effective and productive especially in Combating Terrorism as a spesific field. Through this purpose study is divided into four parts and the relation between Terror- Combating Terrorism-Quality Improvement Tools-Preventive Policing is defined. Thus, a logical structure is formed.