Türkiye'nin tanıtım sorunları bağlamında Türk-Ermeni sorunu: internet odaklı bir araştırma
Turkish-Armenian question in the context of Turkey's ınformation problems an ınternet based researc
  1. Tez No: 126343
  2. Yazar: HASAN ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOLUNGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu araştırma, ulusal ve uluslararası kamuoyunu oluşturma ve yönlendirme de önemi gittikçe artan“tanıtma”faaliyetlerini, Türkiye'nin tanıtma etkinlikleri ve“Ermeni Sorunu”bağlamında internet üzerinden incelemektedir. Bu amaçla, yeni bir iletişim aracı olarak internetin temel kullanım biçimlerinden biri olan web siteleri üzerinde durulacaktır. Bu konu çerçevesinde internetin tanıtma faaliyetlerinde kullanımında etkinliğini değerlendirebilecek ölçeklerin belirlenmesi ve belirlenen ölçekler kapsamında konunun, Türkiye'nin uluslararası ölçekli bir meselesi kapsamında değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma 2 bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde internetin uluslararası tanıtım açısından neden önemli bir araç olduğu sorusu ve Türkiye'nin tanıtma faaliyetlerinde bu yeni araca neden önem vermesi gerektiği tartışılmaktadır. İkinci bölümde ise ortaya çıktığı dönemden günümüze kadar Türk-Ermeni Sorunu'nun, taraflarca, ulusal stratejiler ve söylemler bağlamında internetin kullanımına gelene kadar hangi araçlar kullanılarak dünya kamuoyuna aktarıldığı incelenmekte ve internetin bir iletişim aracı olarak ortaya çıkmasıyla birlikte tarafların bu yeni aracı kullanım biçimleri internet üzerinde yer alan web siteleri üzerinden çeşitli ölçekler dahilinde incelenip karşılaştırılmaktadır. Bu bölüm ampirik kısmı da içermektedir. 167
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research, studies the“publicity”activities which is getting important for creating and directing national and international public opinions, and the publicity activities of Turkey about the“Armenian Question”on the internet. With this aim, web sites will be mentioned as they are the basic using forms of the internet, which is a new communication tool. In this issue, defining the criterions which can appraise the effectivity of the usage of the internet in publicity activities, and with the defined criterions, appraising the subject as an international matter of Turkey are aimed. The study consists of 2 sections: In the first section, the questions which are argued are 'why the internet is important for international publicity' and 'why Turkey should give importance to this new tool for publicity activities'. In the second section, it is searched that before internet, which tools were used by the parties to inform the public about the“Armenian Question”with national strategies and sayings, from the beginnning until today, and with the appereance of internet as a communication tool, parties' usages of this new tool are examined and compared over the web sites taking place on internet, by the help of various criterions. This section includes the empirical part. 168