Büyükşehir belediyeleri ile ilçe (alt kademe) belediyeliri arasındaki ilişkiler
Relation between metropolitan municipalities and county municipalities
- Tez No: 126342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Büyükşehir Belediyesi ile ilçe Belediyeleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu yapılırken öncelikle Büyükşehir Belediye yönetimine neden ihtiyaç duyulduğu ve hukuki dayanakları üzerinde durulmuştur. Bu yönetim modelinin ülkemizin mevcut yönetim yapısına uyumu ve ülkemiz ihtiyaçlarına ne ölçüde yanıt verdiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yanıt vermediği noktada da Dünya'dan çeşitli örnekler yardımı ile bir takım çözüm önerileri sunulmuştur. Türkiye'deki büyükşehir belediye uygulamasında, büyükşehirlerin kurulmasında temel alınan bir ölçütün bulunmayışı, siyasal kaygılarla kurulmuş olması sistemin daha baştan verimli şekilde işlemesine engel olmaktadır. Kamu hizmetlerinin -konumuz itibariyle yerel hizmetlerin- yerine getirilmesinde ilçe ve büyükşehir belediyeleri arasındaki sınırları belirli olmayan görev ve yetki dağılımı da bu sıkıntıyı perçinlemekte, adeta bu iki tür belediyeyi birbirlerine kuruluş amacı olan işbirliği ve eşgüdüm içinde koordineli bir şekilde hizmetleri yürütmenin tersine düşman etmektedir. Bunun sonucu olarak da hizmetleri yerinde ve zamanında yapılamayan bir Türkiye ortaya çıkmaktadır. Gündemden düşmeyen“Avrupa Birliği ile Uyum Süreci”konusu da yine yerel yönetimlerden geçmektedir. Zira yerel yönetimler tüm dünyada demokrasinin beşiği sayılmaktadır. Bu noktada da ilçe belediyeleri büyükşehir belediyelerine nazaran daha yerel düzeyde kaldıkları için gerekli reformların bu alanda da yapılmasına ihtiyaç vardır. Kaldı ki Türkiye'nin altına imza attığı çeşitli uluslararası belgelerdeki yükümlülüklerin yerine getirilmesi, konulan çekincelerin ise kaldırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the relation between metropolitan municipalities and county municipalities. In this scope, first the need for metropolitan municipalities and their legal basis are discussed. It is aimed to determine compatibility of this administrative model with the current administrative structure of Turkey and the degree it meets the needs. By using various examples from the world, suggestions are given at the points where this model does not meet a specific need. Metropolitan municipality practices in Turkey have had efficiency problems beginning from the first day since they were established with political concerns and without using any criterion. This problem is reinforced by the fact that boundaries of duty and authority distribution concerning public services -local services in our context- between county and metropolitan municipalities are not definite and these two types of municipality administrations that should normally work in co-ordination and co-operation, dispute and struggle with each other. As a result of this conflict municipality services in metropolitan cities are provided neither in time nor in proper matter. Local administration models are also related to“Compatibility Process with the European Union”which is always on agenda, because in the whole world local administrations are accepted as foundation of democracy. In this point of view, since county municipalities are more local than metropolitan municipalities the necessary reforms should be started from there. Moreover, various international agreements signed by Turkey obliges her for such reforms.