Katı yakıtlı roketlerin iç balistik parametrelerinin mikrobilgisayar yardımıyla ölçülmesi
  1. Tez No: 12642
  2. Yazar: AHMET İZZET ERÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada katı yakıtlı roket motorlarının motor basıncı, roket ekseni yönündeki itme ve yakıt yanma hızı gibi bazı temel iç balistik parametrelerinin incelenmesine yönelik olarak, katı yakıtlı roket motorlarının statik testlerinde kullanılabilecek bir sayısal bilgi toplama sistemi tasarımlanarak gerçekleştirilmiştir. Taşınabilir ve esnek bir mikrobilgisayar donanımı ile gerekli devreler geliştirilerek, sistemin katı yakıtlı roket motor testlerinde ve yanma hızı ölçümünde kullanılabileceği görülmüştür. Motor iç basıncı ve itmesinin, yanma hızıyla birlikte anlık olarak elde edilebilmesi mümkün olmuştur. Sesötesi yöntemle yanma hızı ölçümünde, sesötesi darbe- yankı yöntemi incelenerek TÜBİTAK-SAGE 'de geliştirilmiş olan deney düzeneğinden faydalanılmıştır. Bu çalışmada, katı yakıtlı roket motorları, bilgi toplama sistemleri, sesötesi ve mikroişleyicili sistemler, teorik ve pratik olarak incelenmiş, daha sonraki çalışmalar için önerilerde bulunu lulmuş tur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, a digital data acquisition system has been developed for measurement of internal ballistic parameters of solid propellant rocket motors such as pressure, thrust and propellant burning rate, during static firing tests. With the aid of mobile and flexible microcomputer and related circuits, the developed system has been proven to be able to utilized in such tests with sufficient accuracy. With this system, pressure, thrust, and burning rate variations can be measured at the same time and the extracted data can be stored for further evaluations. For the measurement of burning rate by ultrasonic pulse-echo technique, the equipment which was developed in TUBITAK-SAGE has been coupled with this system, it is observed that the technique utilized in this system can be used for such measurements. Also in this thesis, general behavior of solid propellant rocket motors, data acquisition systems have been discussed from both theoretical and practical point of view for further improvements on this system that might "be considered in future developments.