Serigrafi baskıda dokuma sıklığının baskı kalitesine etkisinin belirlenmesi
The Determination of the effect of weaving density on the print quality in screen printing
  1. Tez No: 126507
  2. Yazar: AHMET AKGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. Ş. CEM ÖZAKHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde baskı sektöründe teknolojik gelişmeler hızla devam etmektedir. Serigrafi baskı sistemi de son yıllardaki bu teknolojik gelişmelerden etkilenmiş ve günümüzde pazar payını en çok arttıran baskı sistemlerinden biri olmuştur. Serigrafi baskı sisteminin bu pazar artışı aynı zamanda kalite beklentisini de arttırmıştır. Artan kalite talebi nedeniyle kaliteyi etkileyen dokuma, mürekkep, film, emülsiyon, baskı makinesi gibi faktörlerde de gelişmeler sağlanmıştır. Bu çalışmanın birinci aşamasında, Serigrafi baskı sisteminin tanımı, tarihçesi, serigrafi baskı sisteminde kullanılan malzemeler ve teknolojik gelişmeleri hakkında genel bilgi verildi. İkinci aşamasında bu baskı sisteminde kalite kontrolün nasıl yapıldığı ve serigrafi baskı sistemiyle ilgili hazırlanmış ISO Standartlarının neler olduğu hakkında bilgi verildi. Bu standartlara uygun olarak çalışmamın temelini oluşturan farklı dokuma sıklıklarında test baskıları yapıldı. Son aşamada ise yapılan test baskıları üzerinde Refleksiyon baskı kontrol densitometresi ile zemin ton yoğunluğu, nokta kazancı ve trapping ölçümleri optik olarak yapılarak serigrafi baskıda kullanılan dokuma sıklıklarının bu unsurlara ve genel olarak baskı kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla ölçüm sonuçlarına göre grafikler hazırlandı, standartlarla karşılaştırma ve yorumlan yapıldı. Temmuz, 2002 Ahmet AKGÜL vn
Özet (Çeviri)
Novadays, the development in the printing sector has been going on quikly. The Screen Printing system has been one of the print system which increased its share on the market as it was affected by these technological developments.These also increased the quality expectation.Due to the increased quality demand, the improvenents were obtained in some factors, which affects the quality, such as weaving, ink, film, emulsion and printing machines etc. In the first part of the present work, the general information on the defmation and history of the screen printing system, the materials used in the system and the technological improvenents was given. In the second part, the information on how the quality control in this system was carried out was also included. The ISO standarts related to the Screen Printing system were also described. The test prints were preprared in the different weawing densities according to these standarts. I n the final part, the background tone density, dot gain and trapping measurements were optically done using a“Reflection Printing Control Densitometer”from these measurements, the graphs were prepared. The aims were to determine effects of weaving denstity used in the Screen Printing on these and other printing quality factors. Finally, the comments and comparisons with the standarts were also performed. July, 2002 Ahmet AKGÜL vm