Assessment of ERP implementation in Turkish companies
Türk firmalarında kurumsal kaynak planlama sistemleri uygulamalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 126506
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri işletmelerin tüm işlemlerini bir sistem çerçevesinde planlama, kontrol, bugünün ve geleceğin fırsat ve tehditlerini izlemek amacıyla entegre eder. Başarılı uygulamaları önemli faydalar sağlarken, başarısız uygulamalar organizasyonların etkinliklerini tehlikeye sokabilmektedir. Çünkü, organizasyon prosedürlerinde, düzeninde ve odaklanılan alanlarda yapılan değişiklikleri tersine çevirmek güçtür. Bu sebepten dolayı kurumsal kaynak planlama sistem uygulamaları dikkatli ve uygun bir şekilde yönetilmelidir. Bu çalışmada, Türk firmalarının kurumsal kaynak planlama sistemlerini hangi etkinlikte uyguladıkları, bir anket çalışması ile incelenmesi amaçlamıştır. Anket sonuçları, uygulama ve destek hizmeti veren yazılım danışmanlık firmalarının performanslarının, anketi cevaplayanların beklentilerinin altında kaldığını göstermiştir. Ayrıca bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren iki firmanın kurumsal kaynak planlama uygulama projeleri incelenmiştir. Bir firma kurumsal kaynak planlama sistemini 6 ay içinde kurmuştur. Diğer firma projeye 1999 yılı başlangıcında başlamıştır. Projenin bir sene içerisinde tamamlanması öngörülmüş olmasına rağmen Aralık 2001 itibariyle proje hâlâ devam etmekteydi. İnceleme, iki firmaya da uygulama ve destek hizmeti veren yazılım danışmanlık firmasının performansının, firmaların beklentilerinin altında kaldığını göstermiştir. Tüm firma çalışanlarının desteği, uygulama için önemli faktörler arasında değerlendirilmiştir. Fakat, bu alandaki performans değerlendirmeleri önem değerlendirmelerinin altında kalmıştır. Yazılım uygunluğu, ikinci firma tarafından düşük not ile değerlendirilirken, birinci firma ortalamanın üstünde değerlendirmiştir. Tüm firma çalışanlarının desteği başarılı bir uygulama için önemlidir, çünkü kurumsal kaynak planlama sisteminin çalışması için her departmanın ve her çalışanın birlikte çabası gerekmektedir. Yazılım danışmanlık firmalarının desteği önemlidir, çünkü bu desteğin yokluğu uygulama sürecine engel teşkil edebilir. Yazılım uygunluğu da önemlidir, yazılım organizasyonun ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Kurumsal kaynak planlama uygulamalarının başarısı için önemli diğer faktörler olarak proje yönetimi, eğitim, veri doğruluğu, yazılım ve donanım uygunluğu sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) systems integrate all business operations in an overall system for planning, controlling and monitoring present and future challenges. While significant benefits can accrue from successful implementation of ERP systems, unsuccessful implementation would compromise the organization's effectiveness because changes made in organizational procedures, discipline, and focus would be difficult to reverse. ERP implementation, therefore, has to be properly managed. In this study, it was aimed to investigate how Turkish companies effectively implement ERP systems through a survey. The survey results reveal that performance of software vendors that are providing implementation and support services were much below the expectations of the respondents. In addition, ERP implementation projects of two firms that are operating in Turkey were analyzed. One of the firms managed to install ERP in 6 months. The other firm started the implementation project in early 1999, it was expected that the project would be finished within a year, but it was still continuing in December 2001. The analysis reveal that performance of software vendor which has provided implementation and support services to both firms were much below their expectations. Company-wide support was evaluated as an important factor in the implementation, however the performance measure of that factor was much below its importance rate. Suitability of software was evaluated as low by the second firm, while the first firm evaluated it as above average. Company-wide support is important for a successful ERP implementation since ERP is a company-wide system and the concerted effort of every department and every individual is required to make it work. Software vendor support is paramount, since lack of software vendor support could seriously impede the implementation process. Suitability of software is also important, the software should fit the organization's needs. The other important factors for the success of ERP implementation are top management support, project management, education and training, data accuracy, and suitability of hardware.