Tekstil sektörüne yönelik karton etiket üretimi
Hangtag production in the textile sector
- Tez No: 126595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET TEKSTİL SEKTÖRÜNE YÖNELİK KARTON ETİKET ÜRETİMİ Matbaa sektörünün sürekli olarak pazar payı artan kolunun etiket üretimi olduğu görülmektedir. Etiket sektörünün de önemli bir kısmını karton etiket oluşturmakta ve çoğunlukla da tekstil sektörüne hitap etmektedir. Bu tezde karton etiket üretimi incelendi ve karşılaşılan problemlere çözüm geti rilmeye çalışıldı. Öncelikle genel olarak etiket tanıtıldı, etiket türlerinden Ve işlev lerinden bahsedildi. Daha sonra karton etiketin hammeddesinden bahsedildi. Bu bölümde karton tür leri ve üretimleri üzerinde duruldu. Konuyla ilgili başlangıç noktası, tekstil firmasının sipariş alması olarak kabul edildi ve siparişin hangi aşamalardan geçerek üretime başlandığı incelendi. Üretimin ilk aşaması olan baskı öncesi çalışmalarında ilk olarak grafik çalışmaları üzerinde duruldu. Burada barkod ve önemi belirtilerek barkod türleri ve barkodun nasıl hazırlandığı anlatıldı. Yapılan grafik çalışmalarının doğruluğunun önemi üzerinde duruldu ve yanlışların sonuçlarının diğer matbaa üretimlerinden farklı olduğu dile getirildi. Çoklu montaj yaparak üretimin kaçınılmaz olduğuna işaret edildi ve ekranda mon tajın çok dikkatli yapılması gerektiğine dikkat çekildi. Film çıkış aşamaları ve film lerin kontrollerinin önemi ve filmlerde nelerin kontrol edilmesi gerektiği anlatıldı. Baskı yapılacak olan kağıdın türü ve miktarının belirlenmesi örneklerle açıklanmaya çalışıldı. Baskı türlerinden bahsedildikten sonra flekso baskı sistemi ile etiket üretimi hakkında bilgiler verilmiştir. Burada kullanılan film türleri, filmde olması gereken özellikler ve film küçültme üzerinde örneklerle durulmuştur. Termal transfer baskı yöntemi anlatılarak avantajları üzerinde durulmuştur. Ofset baskı yöntemi anlatılarak, ofset baskının ana malzemelerinden olan mürekkepler hakkında bilgi verildi. Baskı sonrası işlemler anlatılarak kesim bıçaklan ve kesim makinalarından bahsedildi. Müşteriye gitmeden önce işin son kontrolünün yapılmasının gerekliliği anlatıldı, paketleme ve sevkiyat işlemleri üzerinde duruldu. Eylül, 2002 Şahin Şükrü KESKİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HANGTAG PRODUCTION IN THE TEXTILE SECTOR It seems that the label production is continiously increasing at the market portion of the offset sector.Hangtag production is constitute the most important part of the labelling sector and mostly used by textile sector. On this thesis,hanğtag production has been researched and tried to find solution for the problems faced up to. First of all,the label has been presented and mentioned about the variety of the labels and their function. After that.mentioned about the raw materials of the hangtag.Also dwelled on the variety of the hangtag and the production processes.Receiving orders for a textile company is desingnated as starting point of this subject and then scrutinized the order process to start production. Dwelled on the graphic works first as pre-print step. On this step.explained bar code system,the kind of barcodes and their preparation steps.Also.given a lot of attention to the accuracy of the graphic works and expressed that any small error is causes different results than other mistakes made on the other offset production. Mentioned that unavoidable to process the production by multiple montage and importance of the accuracy of the montage work on the screen. Expressed the stage of the get film -outs, the importance of checking the accuracy of the films and the points that need to be control on a film. Explained the kind of stock used and its coarseness by giving examples. After mentioned about the kind of print processes.given information about the pro duction of the labels and flexo print process Also explained its film variety.special features need be on the films and process of the making the film smaller.Also explained the process of the thermal transfer printing process and its advantages.Presented the offset printing process and given information about its ink which is one of the basic material of offset printing. Presented the pro-print processes by explaining the knife and knife machines. Finally.dwelled on the neccesity of the last check up before despatching the goods to the customer, packaging and dispatching stage. Eylül, 2002 Şahin Şükrü KESKİN VI