Texture classification in hydroentangled nonwovens
Suyla iğnelenmiş dokunmamış kumaşlarda görünüm sınıflandırılması
  1. Tez No: 127190
  2. Yazar: ÖMER BERK BERKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
SUYLA İĞNELENMİŞ DOKUNMAMIŞ KUMAŞLARIN GÖRÜNÜM SINIFLANDIRMASI ÖZET Suyla iğneleme teknolojisi dokunmamış kumaş sektörü içinde lider teknolojilerden biridir. Üreticilerin amaçlan bu sistemle geleneksel tekstiller üretmek olmasına rağmen, ilk önce bu teknolojideki bazı zorlukların üstesinden gelmelidirler. Bu araştırmanın başlığı tekstil alanında yeni bir çalışma olan:“Suyla İğnelenmiş Kumaşların Sınıflandırılması”dır. Kumaş ve halıların objektif olarak değerlendirilmesinde görüntü analiz tekniklerini birçok araştırmacı kullanmasına rağmen, suyla iğnelenmiş kumaşlar üzerinde bir araştırma yapılmamıştır. Bunun yanında, aynı yöntem ile bu kumaşlarda görülen jet çizgileri de incelenmiştir. Bu noktadan çıkıldığında, bu araştırmanın amacı suyla iğnelenmiş dokunmamış kumaşların görünüm sınıflandırması için optik bir yöntemin ve özel bir görüntü sisteminin geliştirilmesidir. Bu sayede suyla iğnelenmiş kumaşların ve yerlerini alacakları planlanan normal kumaşların görünüm benzerlikleri, güvenilir ve etkili bir objektif değerlendirme metodunun geliştirilmesiyle yüzey yapılarının objektif olarak ölçülebilmesi düşünülmüştür. Amaca ulaşabilmek için önce bir görüntü analiz sistemi kurulmuş ve buradan alman görüntülerin görünüm analizleri adım adım yapılmıştır. Yöntem ve kullanılan malzemeler önce“Deneysel”kısım da açıklanmıştır. Daha sonra tüm sonuçlar“Sonuçlar ve Tartışma”kısmında verilmiş ve çalışmadan çıkan sonuçlar tartışılmıştır. Bu bölüm üçe bölünerek verilmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, yöntemin geçerliliğini göstermek için aşınmanın görünüm değişikliğinin üzerine etkisi incelenmiştir. İkinci bölümde ise farklı işlem şartlan altında üretilmiş değişik yüzey görünümünde üretilen kumaşlar incelenmiştir. Özel bir tip (delikli kumaşlar) için ise iki farklı ışık sisteminin kullanımı karşılaştırılmıştır. Son xıbölümde ise, bu tip kumaşlarda bir problem olan jet çizgileri analiz edilmiştir. Üreticiler ve ürün kalitesi için çok önemli olan bu çizgilerin peryodikliği saptanmıştır. Son olarak çalışma sonuçlandırılmış ve gelecek çalışmalar için fikirler verilmiştir. Bu çalışmadan çıkan bazı sonuçlar şu şekildedir:. Eş-oluşum metodlarının incelenen kumaşlardaki yapısal ve görünüm değişikliklerine hassas olduğu gösterilmiştir. Bunun yanımda Fourier analizinden bulunan“güç”ün de kumaş belirginliği için iyi bir gösterge olduğu ortaya konmuştur.. Kumaşlardaki aşınma sonrası contrast eğrilerinin büyüklüklükleri küçülmüş ve spektral analiz sonuçlan da bu gerçeği güç değerlerinin azalmasıyla desteklemiştir.. İşlem esnasında dokunun oluşmasında suyla iğneleme basıncının belirgin bir rolü vardır. Genel olarak, basıncın ve kumaşın geçiş sayısının artmasıyla (enerjinin arttırılması demektir) yeterince kuvvetlendirilmiş tüllerde yüzey dokusunun oluşumu belli bir noktaya göre artmakta daha sonra ise düşmektedir. Tülün kuvvetlendirilmemesi durumunda ise yüksek basınçlar doku yüzeyinin bozulmasıyla beraber düşük bir görünüm belirginliği vermektedir.. Belli bir enerji seviyesinden sonra, kumaşlarda deliklerin boyutları aynı kalmaktadır. Temiz delik oluşumu için belli bir değerde bir eşik enerjisi mevcuttur.. Jet çizgileri, bu çalışmada kurulan görüntü analizi sistemiyle tespit edilebilmektedir ancak kumaş yüzey yapısının karmaşık bir yapısı olmasından dolayı kumaşlarda birden fazla periyodisite görülmüştür. Buna rağmen birçok kumaşda baskın frekansın yaklaşık olarak 0,57 mm olduğu saptanmıştır. Peryodların da 0,508-0,635 mm aralarında bulunması, bu sonuçların büyük olasılıkla jet çizgilerine ait olduğunu göstermektedir. *^sS^ xn. Tüm sonuçlar, örnekleme aralığına göre oluşturulan eş-oluşum istatistiklerinin peryodik değişimlere hassas oldukları ve spektral analizin peryodiklik gücünü ölçmek için iyi bir ölçü olduğunu göstermiştir. Eş-oluşum analizi yüzey görünümü belirlemek için uygun bir gösterge oluşturmaktadır. Yüzey görünümünün belirlenmesinde kullanılan yatay ve dikey contrast fonksiyonları ve bunların muadili güç spektral analizlerinin kullanışlı yöntem oldukları gösterilmişt ir. Tüm sonuçlar kumaş görüntülerinin sübjektif analizleri ile tutarlıdır. Bu method hem yüzey görünümü ve hem de peryodikliği ile ilgili güvenilir sonuçlar vermiştir. xııı
Özet (Çeviri)
TEXTURE CLASSIFICATION IN HYDROENTANGLED NONWOVENS SUMMARY Hydroentanglement technology is one of the leading technologies in the nonwovens sector. Manufacturers aim to produce textiles alike conventional textiles whereas they have to overcome some difficulties in the technology. The topic of this research:“Texture Classification in Hydroentangled Nonwovens”, is a new study in the textiles field. Many researchers have used image analysis techniques for objective evaluation of fabrics and carpets, however hydroentangled nonwovens' texture analyses are not studied so far. Assessment of jet streaks (a defect that appear on the surface of hydroentangled fabric in the machine direction due to jet force) of these fabrics to identify their source were also investigated using image analysis. From this point, the intention of this research is to develop an optical method and a turnkey imaging system for classifying texture in hydroentangled fabrics so as to compare the texture similarity of hydroentangled fabrics and those of fabrics they are to replace by measuring surface properties for the purposes of developing a reliable and efficient method objectively evaluate hydroentangled fabrics. To achieve our aim, an imaging system is developed and texture analysis are applied to the images step by step. Methodology and materials are first explained in details in the“Experimental”chapter. In“Results and Discussion”chapter, the results and the outcomes of the study are reported and discussed. The“Results and Discussion”chapter is divided into three parts. In the first part, the effect of abrasion on texture change has been investigated in order to demonstrate the viability of our methodology. In the second part, fabrics which are manufactured with different textures under various processing conditions, are analyzed. Two lighting systems are also compared for a specific type (apertured fabrics). In the xivlast part, jet streaks have been analyzed. The periodicity of the jet streaks, which is very vital for the quality of the fabric, are determined. Finally, the study is concluded, and new research topics are suggested for the future study. The following findings were concluded from the study:. It was demonstrated that the co-occurrence methods are sensitive enough to structural and textural changes in the fabrics examined. Additionally, the power from Fourier analysis is a good indicator for fabric texture definition.. The magnitude of the contrast curves has become smaller as a result of abrasion, and spectral analysis results have supported this fact as the power values have decreased.... Jet pressure has a marked effect on the manner in which texture develops during the process. In general, increasing pressure and the number of passes (which means energy) will result in a better texture definition up to a certain point provided that the web is sufficiently consolidated. If the web is not consolidated, higher pressures will result in perturbing the web with a concomitantly lower texture definition. After a certain energy level, the formation of apertures is kept in a certain dimension. There is a threshold energy level corresponding to clear aperture formation. Jet streaks can be determined by the image analysis systems employed in this research, however, the surface structure of the fabric is complex since there are more than one periodicity on the fabrics. Yet the dominant frequencies for most of the fabrics are found to be approximately 0.57 mm (distance between the successive jets). Since the periods are found between 0.508- 0.635 mm, it is a strong indication that these results are very probably belongs to the jet streaks. The results has indicated that co-occurrence statistics used as a function of sampling distance are sensitive to periodic changes of texture and that of the spectral analysis are good measure of the strength of the periodicity. xvCo-occurrence analysis is a good indicator for determining the surface texture properties. It is demonstrated that horizontal and vertical contrast functions and their respective power spectral analysis data provide a useful tool for quantifying texture. All results of the objective assessment are consistent with subjective evaluation from the fabric images. This method has given reliable results for both texture and periodically. xvi