Çayda trafikten kaynaklanan kurşun, kadmiyum, nikel kirliliği ve üretim aşamasında demir ve bakır buluşmasının izlenmesi
Traffic related lead, cadmium, nickel pollution in the tea and tracing of iron and copper contamination of tea in production step
- Tez No: 127266
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
m G2ET Bu çalışmada trafiğin yoğun seyrettiği yol kenarlarındaki tarımı yapılan ve ülkemizde sudan sonra en fazla tükettiğimiz içeceğimiz olan çay bitkisi üzerinde trafikten kaynaklanan kurşun, kadmiyum ve nikel metallerinin birikiminin ne boyutlarda olduğu, bu metallerin çayın üretim safhalarında nasıl değiştiği, bulunan metal konsantrasyonun meteorolojik parametrelerle nasıl etkilendiği, bunun yanında üretimde kullanılan bakır ve demir içeren makinelerden çaya bir bulaşma olup olmadığı ve üretilen yedi çeşit çayda bu metallerin konsantrasyonları araştırılmıştır. İnsanlar bu metallere doğrudan trafikten egzoz gazının solunması ile maruz kalırlar. Bu çalışma çoğumuzun göz ardı ettiği dolaylı etkinin ne boyutlarda olduğunu ortaya koymak ve buna önlem bulabilmek için yapılmıştır. Bu çalışma sonunda bulunan kurşun ve kadmiyum konsantrasyonlarında kirliliğin kaynağının trafik olduğunu gösterdiği, fakat nikel metali için elde edilen konsantrasyonlarda trafiğin katkısı olmadığı sonucuna varıldı. Elde edilen kurşun ve kadmiyum konsantrasyon ortalamaları müsaade edilebilir değerlerin üstünde olduğu bulundu. Ayrıca üretim aşamasında çayda bulunan demir ve bakır konsantrasyonlarının TS266 İçme Suyu Standartlarında uygun olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was carried out to determine the dimensions of accumulation of the lead, cadmium and nickel elements in the tea plant samples collected from the tea plantations on the areas around the auto roads effected by heavy traffic. In addition, the changes of the concentration of these elements during the production process of tea, the effects of climatic parameters and the pollution of the production equipments containing iron and copper were determined on seven tea plant varieties. The people are supposed to take these metals directly from the exhaust gases on traffic. The aim of this research was to find out dimensions of the indirect contaminations of these metals and to prevent them. At the end of this research, the results showed that the contaminations source of the lead and cadmium elements was supposed to be the exhaust gases. But this was not the case for the nickel element. The average available concentrations of iron and copper for production process were found to be lower than the appropriate level stated by TS266 for drinking water.