Duvar karosu sırında boraks pentahidratın kullanılabilirliğinin denenmesi
The Possible use of borax pentahydrate in the wall tile glazes
  1. Tez No: 127325
  2. Yazar: ARİF GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada, seramik sırının hazırlanmasında camlaştırıcı olarak kullanılan asit boriğin olmadığı durumlarda boraks pentahidrat kullanılarak duvar karosu hızlı çift pişirim sırı yapılması amaçlanmıştır. Sır bileşiminde boraks pentahidrat kullanılarak 12 değişik frit reçetesi hazırlanmış ve her bir reçeteden 100 'er kg 'lık sırlar işletmede denenmiştir. Tüm reçetelerin Seger Hesapları yapılarak, genleşme katsayısı ve erime sıcaklıkları hesaplanmıştır. Yapılan denemelerden 20'şer adet numune otoklavda beş atü, 2 saat süreyle buhar basıncına tabi tutulmuştur. Otoklavdan çıkarılan numuneler kontrol edilmiş ve tüm denemelerde çatlak görülmüştür. Sonuç olarak, duvar karosu hızlı çift pişirim sır yapımında asit borik yerine boraks pentahidrat kullanılamayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The purpose of this project is the possible use of borax penta hydrate instead of boric acid in the case of boric acid shortage to produce glaze for double fast firing in wall tile production. In glaze formula, using borax penta hydrate, 12 different frit receipts were prepared. For all receipts, Seger's Formula calculations were done. Using this Seger's Formulas, expansion coefficients and melting temperatures are calculated. After that, 12 frit charges are been prepared with this frits, 1 00 kg glaze is tested in production for each charge. From all trials, 20 tiles from each, tested in autoclave at 5 atm. For 2 hours. All the tiles have crazing effect due to the glaze. In conclusion; borax penta hydrate can not be used instead of boric acid in double fast firing glaze to produce wall tile.