Ege bölgesinde bağ küllemesi (Uncinula necator (Sahwein) Burr)'nin önerilen sistemik fungisidlere karşı dayanıklılığı üzerinde araştırmalar
Investigations on the resistance of vine powdery mildews Uncinula necator (schwein) Burr against recommended systemic fungicides in Aegean region
  1. Tez No: 658
  2. Yazar: MUALLA ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİZ DELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
- 43 - ÖZET Ege Bölgesi 'ndeki bağ alanlarında toplam 32 U.necator izolatı elde edilmiştir. Çalışmalarda, triadimefon, fenarimol, bupirimate, benomyl ve carbendazim kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenmektedir. 1- Teste alınan 32 izolatın duyarlılık düzeyleri MIC değer lerine göre triadimefon, fenarimol ve benomyl'de 1.0 ile 50.0 Mg/ml arasında, bupirimate ' de 1.0 ile 210.0 Mg/ml, carbendazim' de 1.0 ile 450.0 j£g/ml arasında bulunmuştur. 2- Doğada, devamlı carbendazim uygulanan bir bağdan bu fungi- side duyarlılığı azalmış (MIC 450.0 Mg/ml) bir izolat (Al-Car) elde edilmiştir. 3- Tapılan in vivo çalışmalarda, benzimidazole grubu fungi- sidlerin sürekli uygulanmalarıyla izolatların (S-Car,; MIO 400.0 jflg/ml; S-Ben, MIO 600*0 JMIg/ml) duyarlılıklarının azaldığı E.B.I'- leri ve hydroksypiri midine grubuna ise duyarlılıklarının azalma eğiliminde oldukları saptanmıştır. Ayrıca benzimidazole grubu fun- gisidler arasında çapraz dayanıklılık (Cross-resistance) olduğu belirtilmiştir. 4- Benzimidazole 'lere duyarlılığı azalmış izolatların duyar lılık azalışları ile doğaya uyum yetenekleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. 5- Carbendazime duyarlılığı azalan izolat (S-Car MIC 400.0 Mg/ml) in vivo koşullarda duyarlılığının azaldığı fungisidle kont rol edilememiştir. '
Özet (Çeviri)
- 44 - 7. SUMMARY Investigations on the resistance of vine powdery MlLDEWS Uncinula nee at or (Schwein) Burr A'GAÎNST RECOMMENDED SYSTEMIC FUNGİCÎDES ÎN EGE REGION. In the present study, totally 32 isolates of U. nee at or were obtained from vineyards of Ege Region and triadimefon, fenarimol, bupirimate, benomyl and carbendazim fungicides were tested, / The results of the investigations were summarised as follows. 1- According to MIC values the sensitivity levels of 32 isolates were established as between 1.0 and 50 »0 jüg/ml for triadimefon, fenarimol and benomyl; 1.0 and 210.0 Mg/ ml for bupirimate and 1.0 and 450.0 Mg/ml for carbendazim. 2- One carbendazim decreased sensitive isolate (MIC 4-50.0 Mg/ml) was obtained from a vineyard which received, continious carbendazim application.“ ”“”“”5~ ÎE vivo, studies revealed that a decreased sensitivity has been observed with the isolates (S-Car, MIC 400.0 Mg/ml; S-Ben MIC 600.0 Mg/ml) as a result of continious applications of benzimidazole group fungicides. It was also established that their sensitivity against E.B.I's and hydroksypirimidin group. Showed tendency to a decreased sensitivity. It was pointed out that there is a Cros-resistance among the benzimidazole group fungicides.- 45 - 4- A positive relationship was found between the decreasing sensitivity and the ability of fitness of isolates shoving decreasing sensitivity against benzimidazoles. 5- The isolate with decreased sensitivity against carbendazim (S-Car, MIC 400.0 Kg/ml) cannot be controlled by the same fungicide in vivo conditions.