Tam gözlenebilirlik ve değişen varyanslılığın varlığında iki bağımlı değişkenli probit modeli ve bir uygulama
Bivariate probit model with full observability and heteroscedasticity and an application
- Tez No: 127376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNSELİ KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmada nitel bağımlı değişkenli regresyon modellerinden biri olan Probit modelleri incelenmektedir. Probit modellerin tarihsel gelişiminin ve uygulama alanlarının verildiği birinci bölümden sonra, bağımlı değişkenin aldığı değere bağlı olarak ortaya çıkan tek bağımlı değişkenli Probit modellerinden iki düzeyli, ardışık, çok düzeyli ve sıralı Probit modeli ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde iki bağımlı değişkenli iki düzeyli Probit modeli, bağımlı değişkenlerin gözlenebilirlik durumuna göre ortaya çıkan iki bağımlı değişkenli iki düzeyli Probit modelleri, değişen varyanslılık durumuna ilişkin Probit modelin ve modelin marjinal etkilerinin hesabı incelenmektedir. 1998 yılında gerçekleştirilen Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasından elde edilen veriler dördüncü bölümde tam gözlenebilirlik durumunda iki bağımlı değişkenli iki düzeyli Probit modeli kullanarak analiz edilmektedir. Bu bölümün amacı Türkiye'deki kadınların istemli düşük yapıp yapmama ve gebeliği önleyici yöntem kullanıp kullanmama bağımlı değişkenlerini etkileyen sosyo-ekonomik ve demografik etmenleri ve bu etmenlerin etkilerini belirlemektir; bu amaçla kurulan modelin parametrelerinin kestirimi en çok olabilirlik tekniği kullanılarak gerçekleştirilmekte, modelde değişen varyanslılığı gidererek bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki marjinal etkileri belirlenmektedir. Yapılan hesaplamaların yorumlarına sonuç bölümünde yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, Probit models, which are qualitative regression models, are investigated. Literature review about Probit models is given in the first section. Next, binomial, sequential, multinomial and ordered Probit models are examined. In the third section, mathematical structures of both bivariate Probit models with full observability and partial observability have been studied. Also, the heteroscedastic bivariate Probit model parameters and marginal effects of independent variables are estimated by using the maximum likelihood estimation method. Finally, the bivariate Probit model with the full observability is applied to the data obtained from 1998 Turkish Demographic and Health Survey (TDHS-98). The aim of this application is to estimate parameters of the heteroscedastic bivariate Probit model established for the two dependent variables, namely, the induced abortion and the contraceptive use by using socio-economic and demographic factors, and their effects by eliminating the observed heteroscedasticity. Conclusions are given in the last section.