Diş hekimliğinde kullanılan Cr-Co esaslı alaşımların santrifüj döküm parametrelerinin belirlenmesi
Determining parameters of centrifugal casting technique for Cr-Co based alloys
- Tez No: 127604
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Günümüzde, diş hekimliğinde çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler; alçılar, mumlar, revetmanlar, ölçü maddeleri, plastikler, porselenler, kıymetli ve kıymetsiz metallerdir. Diş hekimliğinde kullanılan kıymetli metaller çok pahalı olduğu için zaman içinde bilim adamlarını araştırmaya itmiş ve 1930'lardan sonra dişçilik uygulamalarında kıymetsiz metaller devreye girmiştir. Diş hekimliğinde hem kıymetli metaller, hem de kıymetsiz metallerin dökümünde hassas döküm yöntemi kullanılmaktadır. Bu dökümde yaygın olarak kullanılan makine santrifüj döküm makinasıdır. Fakat döküm yönteminde parametreler bilimsel olarak belirlenememiştir. Deneme yanılma hakimdir. Bu çalışmada; santrifüj döküm makinasıyla gerçekleştirilen dökümlerle bu parametreler tayin edilmiştir. Ve sonuç olarak maksimum devir hızı olarak 600 devir/dak., maksimum devir hızına ulaşma süresi olarak da 0.2 sn belirlenmiş ve en verimli dökümler gerçekleştirilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, a number of materials are used in the dental field. These materials are plastics, porcelains, wax, precious and non precious metals. Precious metals used in the dental field are very expensive, therefore the scientists studied a number of studying to obtain non precious metals used in this area and succeeded after 1930's. Investment casting techniques are used in producing both precious and nonprecious metals. The investment casting machine is commonly used. But, parameters in this technique were not determined. In this study, casting parameters for casting made by centrifugal technique are found. The best casting obtained in maximum rate of 600 (turn/min.) and time of 0.2 s which is the time to reach maximum rate. vm