Türkiyede kamu iktisadi teşebbüslerinin etkinlik ölçümü üzerine bir uygulama
- Tez No: 127616
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Ülkemizde kalkınma sürecini başlatacak özel teşebbüs gücünün yetersizliği, kamunun ekonomiye müdahalesine ve planlı sanayileşmeye yönelmesine yol açmış, devletin kalkınmaya daha çok kamu yatırımlarıyla katkıda bulunması sonucunu doğurmuştur. Kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT), bu gerekler doğrultusunda devletin ekonomik yaşamı yönlendirmesinin bir aracı olarak ortaya çıkmıştır. KİT'ler kuruldukları yıllardan bu yana, ulusal ekonominin gereklerine uygun olarak dönüşüm geçiren kuruluşlar olmuşlardır. Cumhuriyetin ilk yıllarında yerli tarım girdilerinin işlenmesine ağırlık veren KİT'ler, planlı kalkınma döneminde ara mallarının, 1970'lerden itibaren de yatırım mallarının yerli üretimini gerçekleştirmişler, 1980'li yıllarla birlikte değişen ekonomi politikaları paralelinde daha çok alt yapı yatırımlarına yönelmişlerdir. Bu açıdan KİT'ler, ekonomi içinde bir yandan çok önemli fonksiyonlar üstlenirken, diğer yandan ülkemizin gelişme ve kalkınmasına büyük katkı sağlamıştır. Tüm işletmelerde olduğu gibi, bu güne kadar ülkemiz ekonomisi içinde önemli görevleri yerine getirmiş olan kamu teşebbüslerinde de işletme içi etkinliğin ölçülerek izlenmesi, performansın artırılmasına yönelik kararların alınmasında ve işletme faaliyetlerine yön verilmesinde önemli role sahiptir. Bu ölçüm ve izleme süreci sonunda, geleceğe yönelik projelerin geliştirilmesine temel teşkil edecek bilgilere ulaşılması da olanaklı hale gelmektedir. Tez çalışmamız çerçevesinde, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TED AŞ) 'ye bağlı 64 elektrik dağıtım müessesesinin etkinlik düzeyleri saptanmaya çalışılmış, bunun için birden çok girdi ve çıktı içeren üretim ortamlarında faaliyet gösteren karar 142birimlerinin göreli etkinliklerini ölçmekte kullanılan doğrusal programlama tabanlı Veri Zarflama Analizi yönteminden yararlanılmıştır. Analiz sonucunda bazı ölçek varsayımları altında dağıtım müesseselerinin göreli etkinlik skorları elde edilmiş ve etkinsizliğe sebep olan nedenler incelenmeye çalışılmıştır. 143
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey insufficiency of private entrepreneurs and capital led goverment to intervene economy and to orientate planned industrialization. It also caused goverment investments to increase in order to reach a satisfactory level of development in Turkey. As a result of these conditions state economic enterprises (SEE) took place as a tool for the goverment to arrange the economy. SEE' s have been adapted to dynamic economic needs since they were founded. In the first years of the republic, they generally transformed domestic agricultural inputs into outputs. In the planned development period, they produced intermediate goods and with 1970's they produced investment goods. And in 1980's in the light of changing economic policies they orientated to infrastructural investments. With all these aspects, SEE's not only performed vital functions in the economy but also contributed to growth and development of the country. Measuring and monitoring efficiency performs a quite important role in decision making process aimed at increase the performance and orientate activities in SEE's like in any other organizations. With the help of this measurement and monitoring process, it is probable to obtain basic knowledges for future projects. In this thesis, using linear programming based Data Envelopment Analysis which is used to measure relative efficiencies of decision making units acting in a production environment including multiple inputs and outputs, I tried to find relative efficiencies in 64 electricity distribution subsidiaries of Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.. As a result of this study, under some scale assumptions efficiency scores of 144subsidiaries were determined and reasons of inefficiencies were tried to analyze. 145