Türkiye'nin dış borç yapısı ve kamu borcunun sürdürülebilirliği
The Structure of Turkey's external debt and the sustainability of public debt
  1. Tez No: 127618
  2. Yazar: MUSTAFA FISTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu çalışma da, Türkiye'nin dış borçlarındaki gelişmeler, kamu borcunun sürdürülebilirliği ve etkileri incelenmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin 1970 sonrası dış borçlarındaki gelişmeler, borç krizinin nedenleri ve Türkiye'de 1970'11 yılların sonlarında ortaya çıkan borç krizi, 1980 sonrası gelişmeler, negatif transferler, dış borç göstergelerindeki gelişmeler üzerinde durulmuştur. 1989 yılında 32 Sayılı Karar ile Türk parasının konvertibl (yabancı paralar karşısında sınırsız değiştirilebilir) duruma getirilmiştir. Bu kararla birlikte firma ve kuruluşların dövizle borçlanmalarına olanak sağlayan bir uluslararası finansa! serbestleşme dönemine girilmiştir. Yüksek reel faizler ve değerli TL kısa vadeli sermayeye uluslararası piyasalardan daha yüksek getirt olanağı sağlamış ve ülke yatırımlara dönüşmeyen, yüksek karlar elde edip kısa sürede yurt dışına kaçan spekülatif sermaye akımına uğramıştır. Buna bağlı olarak 1989 sonrası özel sektörün dış borçlanması hızla artmıştır. Özel sektör dış borçlanmasıyla kamu iç borçlanması arasında önemli bir paralellik ortaya çıkmıştır. Ayrıca incelenen dönemde toplam kamu borcu da hızla artmıştır. Kamu sektörü, borcunu ancak yeni borçlanmayla karşılayabilir hale gelmiş, son sekiz yılda önemli ölçüde faiz dışı bütçe fazlası verilmesine rağmen iç borç 145reel faiz oranlarının çok yüksek olması ve büyümenin çok üzerinde gerçekleşmesi kamu borcunun giderek artmasına ve sürdürülemez bir duruma gelmesine neden olmuştur. Kamu borcunu sürdürülebilir kılmak için sürekli olarak faiz dışı bütçe fazlası verilmeye çalışılmıştır. Bu durum ise bütçenin diğer kalemleri üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmiştir. 146
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the developments In Turkey's foreign debt along with the sustainability and impact of public sector debt. The debt crisis of the late 1970s in Turkey, and developments since then, negative transfers and the trends in foreign debt indicators are analyzed. In addition, developments in foreign debt stock of developing countries since 1970 and the causes of debt crises are studied. Turkish Lira was made fully convertible in 1989 by the issuance of decree No 32. The decree started the period of capital account liberalization which allowed the residents to borrow from the foreign markets. Higher real domestic interest rates and overvalued Turkish Lira yielded a higher return than the average return in the world markets; thus, attracting speculative short-term capital inflows which chased high yields on treasuries rather than fixed investment options, and rapidly turned into outflows in times of instability. As a result, starting in 1989, private sector foreign borrowing rose sharply. Also, -a significant association arose between private sector foreign borrowing and public sector domestic borrowing. Moreover, throughout the period considered, total public debt soared rapidly. In spite of significant primary surpluses attained in the last eight years, exorbitant real interest rates that far exceeded the GNP growth rate lead to 147ever growing public sector debt and doubts about its sustainabitity. Primary surpluses had been consistently targeted to achieve sustainability of public sector debt; however, this policy had adverse impacts on the rest of the budget stems. 148