Türkiye ve Avrupa Birliği'nde ilaç reklamcılığı konusundaki düzenlemeler
- Tez No: 127619
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Türkiye ve Avrupa Birliği'nde ilaç reklamının/tanıtımının hangi yöntemlerle yapıldığını ve Türkiye ile Avrupa Birliği'nin ilaç tanıtım mevzuatları ve uygulamalarım araştıran bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmada yer alan kavramlar ve temel pazarlama kavramları ele alınmış, ilaç pazarlaması ve ilaç reklamcılığı ana hatlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde, Avrupa Birliği'nin ilaç tanıtım mevzuatı ve uygulamaları ele alınmıştır. Avrupa Birliği' ne uyum sürecinde olan Türkiye'nin ilaç tanıtım mevzuatı ile Avrupa Birliği ilaç tanıtım mevzuatı, benzerlikleri ve farklılıkları ile karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise, Türkiye'de ilaç reklamı uygulamaları incelenmiştir. Uygulamalar konusunda, Türkiye'nin bu konudaki yönetmeliği, sektör çalışanları ile yapılan derinlemesine görüşmeler ve sektör gözlemlerinden yararlanılmıştır. Türkiye, ilaç tanıtımı konusundaki mevzuatım Avrupa Birliği ilaç tanıtımı mevzuatına hemen hemen uyumlaştırmış bulunmaktadır. Ancak Türkiye'deki uygulamalar açısından, etik dışı davranışların mevcut olduğu, denetim ve yaptırımların ise yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, which investigates how pharmaceuticals are advertised in Turkey and European Union and examines the pharmaceutical advertising regulations and practices in Turkey and European Union; is composed of three main sections. In the first section, general concepts which are mentioned in the thesis and basic marketing concepts are explained, and pharmaceutical marketing and pharmaceutical advertising are examined in brief. In the second section, pharmaceutical advertising regulations and practices of the European Union is dealt with. Pharmaceutical advertising regulations in Turkey, which undergoes an adaptation process towards European Union, are compared to the pharmaceutical advertising regulations in European Union and similarities and differences are investigated. In the last section, applications of pharmaceutical advertising in Turkey are examined by means of considering legal regulations, interviews with people who work in the sector, and by sector observations. Turkey has almost adapted its drug advertising laws and regulations to the laws and regulations of the European Union. Nevertheless, it has been concluded that, in regard to applications in Turkey, non-ethical practices are present, and controls and sanctions are inadequate.