Türk komedi filmlerinde zengin ve yoksul stereotip temsilleri
- Tez No: 127635
- Danışmanlar: S. RUKEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Türk komedi filmlerinde zengin ve yoksul stereotip temsillerinin ele alındığı bu çalışmada, stereotip kavramsallaştırması sosyal psikoloji alanında yapılmış çalışmalara dayanılarak yapılmıştır. Zengin ve yoksul kavramlarının işaret ettiği ekonomik ve sosyal grupların tanımlanmasını ve bu grupların komedi ve Türk sinema anlatılarında nasıl konumlandığı tartışmasını izleyen bölümde Türk komedi filmlerindeki zengin ve yoksullara dair stereotiplerin görsel ve sözel temsilleri örneklerle incelenmiştir. Bu çalışma, sinemanın çeşitli sosyal gruplara dair kültürel olarak paylaşılan stereotipleri yansıtma, temsil etme, pekiştirme, yeniden üretme ve üretme işlevlerine sahip olup olmadığının tartışıldığı bir çalışmadır. Ve iddia edildiği gibi stereotiplerin kullanıldığı ve bunların statükoyu korumakta olduğu görülmüştür. ABSTRACT In this research which is on the representations of the rich and the poor in the Turkish comedy films, the stereotype conceptualisation is backed by research done in the field of social psychology. The visual and verbal representations of the stereotypes of rich and poor in Turkish comedy films are examined through examples in the section follows the definition of the economic and social groups indicated by the concepts of rich and poor, and the discussion on how these groups are located in comedy and Turkish cinema narratives. This is a research on whether or not the cinema has the function to reflect, represent, reinforce, reproduce and produce the culturally 110
Özet (Çeviri)
ÖZET Türk komedi filmlerinde zengin ve yoksul stereotip temsillerinin ele alındığı bu çalışmada, stereotip kavramsallaştırması sosyal psikoloji alanında yapılmış çalışmalara dayanılarak yapılmıştır. Zengin ve yoksul kavramlarının işaret ettiği ekonomik ve sosyal grupların tanımlanmasını ve bu grupların komedi ve Türk sinema anlatılarında nasıl konumlandığı tartışmasını izleyen bölümde Türk komedi filmlerindeki zengin ve yoksullara dair stereotiplerin görsel ve sözel temsilleri örneklerle incelenmiştir. Bu çalışma, sinemanın çeşitli sosyal gruplara dair kültürel olarak paylaşılan stereotipleri yansıtma, temsil etme, pekiştirme, yeniden üretme ve üretme işlevlerine sahip olup olmadığının tartışıldığı bir çalışmadır. Ve iddia edildiği gibi stereotiplerin kullanıldığı ve bunların statükoyu korumakta olduğu görülmüştür. ABSTRACT In this research which is on the representations of the rich and the poor in the Turkish comedy films, the stereotype conceptualisation is backed by research done in the field of social psychology. The visual and verbal representations of the stereotypes of rich and poor in Turkish comedy films are examined through examples in the section follows the definition of the economic and social groups indicated by the concepts of rich and poor, and the discussion on how these groups are located in comedy and Turkish cinema narratives. This is a research on whether or not the cinema has the function to reflect, represent, reinforce, reproduce and produce the culturally 110shared stereotypes of various social groups. And it is seen that stereotypes are being used and these are preserving the status-quo as claimed. Ill