Yavuz Turgul sineması
Yavuz Turgul's cinema
  1. Tez No: 127636
  2. Yazar: SİNEM EVREN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. RUKEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmada Yavuz Turgul sineması ele alınmıştır. Tez temel olarak u«* bölümden oluşmaktadır. îöc bölüm Yavuz Turgul'un senarist olarak sinemaya girdiği dönem olan 70'ü yıllarm Türk sinemasına ilişkin genel bir çerçeve çizer. &una et olorai Yavuz Turgul'un sinemacı İçimliğinin oluşumu mcelenmiştir. İkt^eı bolüm 80'li yıllarm toplumsal ve kültürel yapısı çerçevesinde 80 sonrası Türk sinemasını analiz etmeye çalışır ve bu dönemin Yavuz Turgul sinemasına etkilerini araştırır, û ett bölümde ise Yavuz Turgul tamundan çekilen beş film anlatı yapılan, sinematografik özellikleri ve temaları bakımından incelenmiştir. Bu çerçevede filmlerin karakterleri, mekan ve zaman örgütlenmesi, görüntü düzenlemesi, ses, aydınlatma gibi özellikleri aktarılmaya çalışılmıştır. Böylece filmlerin benzer özellikleri ve farklılıkları ortaya konmuş ve çalışmanın temel varsayımı araştırılmıştır. Buna göre Türkiye'nin 80 sonrası toplumsal ve kültürel yapısı ile Yavuz Turgul sineması arasında önemli bağlantılar olduğu sonucuna varılmıştır. 109
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the Yavuz Turgul cinema was investigated. The thesis relies on -frkfCfc main parts. In the first part, general properties of Turkish cinema in 1970s have been summarized. o^J Yavuz Turgul's formation of personality as a cinematographer has been analysed. In the s&»$ part, Yavuz Turgul cinema was described within the context of Turkish cinema after the 1980 and the effects of social and cultural structure of Turkey in this period. In th# H*®*! part, narrative structures, cinematographic properties and themes of five films have been discussed. In this context, some properties like characters, organizaton of space and time, mise- en scöne, editing, lighting and voice were tried to be demonstrated. In doing this, similar properties and differences of Turgul's films have been determined and main assumption of this study was searched. According to this, there is a relationship Turkey's social and cultural structure after the 1980 and Yavuz Turgul films. 110