Endülüs Arap şiirinde vatan özlemi
Yearning for homeland in the poetry of Arabs Andalusian
  1. Tez No: 127677
  2. Yazar: SELAHATTİN GORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Özet SELAHATTİN, Goran :-Endülüs Arap Şiirinde Vatan Özlemi, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Bedrettin AYTAÇ;VI-2_8 s. Endülüs Arap şiirinde varan özlemi konulu bu doktora çalışmasında genel olarak Arap şiirinde vatan özlemi, daha sonra Endülüs'te Arap şiirinde vatan özlemi ele alınmıştır. Endülüslü şairler her zaman Irak, Şam. Bağdat, Mısır, Necd, Hicaz gibi doğu Arap dünyasını, hem de Endülüs teki Gırnata, Kurtuba, İşbiliye, Şilb, Sicilya ve diğer şehirleri özlemişlerdir. Bu konu tezimin ana konusunu oluşturmaktadır. Şehilerle birlikte orada yaşayan insanlara da bir özlem söz konusudur. Son olarak, bu özlem şiirlerinin sanat ve belagat özellikleri de ele alınmıştır. 260
Özet (Çeviri)
Summary SELAHATTİN, Goran:- Yearing For Homeland in the Poetry of Arabs Andalusian, Ph. D. Thes is Super Viser. Prof. Dr. Bedrettin AYTAÇ;VI-278 P. Yearning for homeland in the poetry of Arabs Andalusian is being as a subject in this doctorate work. Generally it deals with yearning for homeland in the Arabic poetry, then later on in the poetry of Arabs of Andalusian. Andalusian poets had always yearrned for Iraq, Damascus, Bagdad, Eygept, Najd, Hejaz, and other cities in the eastern Arab world. Also Granada. Cordoba, Sevilla, Valencia and other cities in Andalusian. This is the major topic in our thesis. This yearning is also being directed towards the people who lived in those cities at those times. İn the end the art and the characteristics of eloquence in the poems are being dealt with. 261