Taberi'nin (310/922) Camiu'l-Beyanında nesh
Taber's (310/922) method of abrogation in his 'Jamiu'l Bayan'
- Tez No: 127704
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET OLÎMOV, Yunuscan;“Taberi'nin (310/922) Câmiu'l - Beyanında Nesh”Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Hâlis ALBAYRAK, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 111+72 s. Taberi'nin“Câmiu'l - Beyan an Tevili Ayil Kur'âtı”adlı eseri, kendi dönemine kadarki tefsir rivayetleri toplamaya çalışan ansiklopedik tefsir mahiyetindedir. Ancak bu eser, Taberi'nin kendi özgün görüşlerini, yorumlarını ve Kur'ân'la ilgili pek çok konuya bakış tarzım yansıtması açısından önemli bir kaynaktır. Bu araştırmada, Taberi'nin kendi eseri çerçevesinde nesh anlayışım ortaya koymaya ve nâsih ve mensuh olarak kabul ettiği ayetleri tespit etmeye çalışıldı. Araştırma, Giriş ve Sonuç bölümleri hariç iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın önemi, amacı ve yöntemi araştırıldı ve nesh hakkında genel bilgi verildi. Araştırmanın birinci bölümünde rivayetler çerçevesinde nesh konusu incelendi ve rivayetler çerçevesinde neshle ilgili ayetlere, sahabe ve tabiin kaynaklı nesh rivayetlerine ve rivayetler çerçevesinde neshin tanımlarına yer verildi. İkinci bölümde ise Taberi'ye göre neshle ilgili ayetler, onun nesh anlayışı ve neshin varolabilmesi için ileri sürdüğü şartlar araştırıldı. Sonuç ve değerlentirme kısmında da araştırmadan elde edilen sonuçlar zikredildi. ¦ & e. ı ** ff
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OLIMOV, Yunusjan; Subject:“ Taber's ( 310|922) method of Abrogation (nesh)”in His“ Jamiu I Bayan”Adviser of Thesis: Prof. Dr. Halis ALBAYRAK. Ankara University the faculty of Theologian. HI=72 s. Taberfs work of“JamnTl Bayan Tawil Ayil Koran”one a work of ansiclopedic commentary which contains the collection of narratives until his time. But this work also one of important literatures which Taberi reflecting self opinions, interpretations and a lot of his viewpoint to the matters involved Koran. In this research we tried to achive Taberfs thought of Nesh and around his work, to determinate the ayats which he accepted as nasih and mensuh. The Resarches is composed of two chapters. 1.INTRUCTION 2. CONCLUSION. In the first chapter we researched important of the topic, aim and method of research.And we stated general term of the Nesh. At the first chapter of the research in the light of narratives matter of nesh is investigated. And according to the narratives the ayats, sahabis and tabiin' s narratives are given. In the second chapter we researched the nesh ayats according to Taberi and his thought about nesh, the conditions to be.In the part of conclusion we mentioned the results obtained.