Yurt tutuş öncesi Macar tarihi
The History of Hungarians before landtaking
  1. Tez No: 127719
  2. Yazar: HAKKI MURAT TÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hungaroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Tüzel, Hakkı Murat, Yurt Tutuş Öncesi Macar Tarihi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hicran Yusufoğlu, Bu tez çalışmasında Macar tarihinin, başlangıcı ile Macarların bugünkü topraklarına yerleşmeleri (yurt tutuş) arasında yaşanmış olan dönemi ele alınmıştır. 896 yılında bugünkü yurtlarına yerleşmiş olan Macarların kökenleri meselesi Orta Çağdan itibaren çeşitli araştırmalara konu olmuştur. 19. yüzyılda Macar dilinin Ural dil ailesinin Fin-Ugor koluna mensup olduğunun ortaya çıkartılmasıyla Macarların kökenleri konusundaki çalışmalar da sağlam bir dayanak noktasına kavuşmuştur. Çalışmamızda yurt tutuş öncesi Macar tarihi iki ana dönem halinde ele alınmıştır. İlk dönem, henüz Macarlığın ortaya çıkmamış olduğu Ön Macar dönemidir. Bu dönemde Macarların ataları Ural Dağlan çevresinde avcı-balıkçı orman kavmi hayatı sürmüşlerdir. Yurt tutuş öncesi Macar tarihinin ikinci dönemi olan Ana Macar döneminde ise Macarlar akrabaları olan kavimlerden ayrılarak kendilerine özgü dillerini ve etnik yapılarını geliştirmeye başlamışlardır. Ardından Ural bölgesinden ayrılan Macarlar Karadeniz'in kuzeyinde bir süre yaşadıktan sonra 896 yılında Karpat Havzası'ndaki bugünkü yurtlarına yerleşmişleridir. Bu süreç boyunca çeşitli Türk kavimleriyle ilişkiler yaşamış olmaları sonucunda derin ve çok yönlü bir Türk etkisi altında kalmışlardır. Öyle ki, Macarlar yurt tutuş sonrasında bile yabancılarca“Türk”olarak isimlendirilmişlerdir. Bu nedenle Macar tarihi, Türk tarihi üzerine çalışanlar için de ilgi uyandıran bir alan olagelmiştir. 102
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tüzel, Hakkı Murat, The History of Hungarians Before Landtaking. Master thesis, Advisor: Prof. Dr. Hicran Yusufoğlu The aim of this study is to highlight the early period of Hungarian history, which starts with the beginning of Hungarian history and continues until the landtaking of Hungarians. Since the middle ages, the historical roots of Hungarians has been studied by the researchers. After it is scientifically acknowledged that Hungarians are the members of Finno-Ugrians, studies on the historical roots of Hungarians have been based on this assumption and raised upon scientific roots. In this thesis the Hungarian history before the landtaking was studied within two main periods. The first was the Pre-Hungarian period in which a proper independent ethnic consciousness has not yet appeared. The second was the Proto- Hungarian period in which Hungarians have separated from their relatives and developed their own ethnic and linguistics features. Afterwards they left the Uralic region, spent some time in the north, of the Black Sea and finally reach to the Carpathian region which is the new Hungarian homeland. Within this second period Hungarians were deeply effected by the Turkish influence. Furthermore, because of this influence even after the landtaking, Hungarians were sometimes called Turks by some other nations. For this reason Hungarian history has always been an interesting area of research for the researchers of Turkish history also. 103