İkili ilişki biçimi ve süresi ile bağlanma stilleri arasındaki bağlantılar
The linkades between attachment styles and the romantic relationshis by means of its form and duration
  1. Tez No: 127718
  2. Yazar: MELAHAT IŞINSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bağlanma kuramı, yetişkinlik döneminde ikili ilişkileri açıklamada etkili kuramlardan biridir. Bağlanma stilleri kişilerarası ilişkilerdeki romantik ilişkileri ve evlilik ilişkilerini etkileyebileceğinden eş seçiminde de önemli olabilir. Aynı zamanda çiftler ilişkilerinin ilk dönemlerinde genellikle ilişkilerinden çok memnundurlar ve daha sonra zaman içerisinde ilişkideki uyum ve doyum giderek azalmaktadır. Bu araştırmada aşık çiftlerin, nişanlı çiftlerin, 5 yık kadar evli olan ve 5 yılın üzerinde evli olan çiftlerin ikili ilişki biçimleri ile bağlanma stilleri açısından, ayrıca çiftlerin ilişkilerinde gösterdikleri uyum açısından farklılık gösterip göstermedikleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara'da yaşayan âşık çiftler, nişanlı çiftler, 5 yıla kadar evli olan ve 5 yıldan uzun süre evli olan çiftler arasından seçilen 400 çift (200 kadın, 200 erkek ) oluşturmuştur, ölçme aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi ve Çiftler Uyum Ölçeği uygulanmıştır. Uygulanan istatistiksel analizler sonucunda aşık çiftlerin, nişanlı çiftlerin, 5 yıla kadar evli olan çiftlerin ve 5 yılın üzerinde evli olan çiftlerin ikili ilişkilerinde güvenli bağlanma yönünden farklılık bulunmuştur. 5 yıldan uzun süre evli olan çiftlerin ikili ilişkilerine nişanlı çiftlerden daha güvenli stil ile bağlı oldukları bulunmuştur. Diğer bağlanma stilleri yönünden graplararası fark bulunmamıştır. 120Çiftlerin ikili ilişkilerinde gösterdikleri uyum düzeyleri açısından da farklılık gösterdikleri bulunmuştur. İkili ilişkilerde aşık çiftlerin, nişanlı çiftler ve 5 yılın üzerinde evli olan çiftlerden daha uyumlu oldukları; nişanlı çiftlerin ise 5 yılın üzerinde evli olan çiftlerden daha uyumlu oldukları; son olarak da 5 yıla kadar evli olan çiftlerin, 5 yılın üzerinde evli olan çiftlerden daha uyumlu oldukları bulunmuştur. Bu araştırmada toplumsal cinsiyetin, kadın ve erkeklerin bağlanma stilleri üzerinde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. İkili ilişkilerde kadınların kaçınan ve korkulu bağlanma stili ile bağlandıkları, erkeklerin ise güvenli bağlanma stili ile bağlandıkları bulunmuştur. Ancak, çiftler arasındaki uyum üzerinde, toplumsal cinsiyetin etkili olmadığı görülmektedir. Sonuç olarak bu araştırmada aşık çiftlerin, nişanlı çiftlerin, 5 yıla kadar evli olan ve 5 yıhn üzerinde evli olan çiftlerin ikili ilişki biçimleri ve süresinin, bağlanma stillerini ve ikili ilişkilerindeki uyumu zorlayıcı olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen bulgular, daha önce yapılan çalışmalar ve kuram dikkate alınarak tartışılmıştır. 121
Özet (Çeviri)
SUMMARY Attachment theory is one of the important theories to explain the romantic relationships in adult period. Attachment styles can be also significant in choosing the partner as they can affect romantic and marital relationships in interpersonal relationships. Moreover, in their first periods of marriage couples are so pleased with their relationship and thereafter by the time passes, the mutual adjustment and satisfaction become less and less. In this study, under the view of romantic relationships and attachment styles of loving couples, engaged couples, couples married up to an including 5 year period and couples married for more than 5 years, it is examined whether the couples show difference in terms of the adjustment of their relationship. The following study has been carried out with 400 participants (200 women, 200 men) chosen from loving couples, engaged couples, couples married up to an including 5 year period and couples married for more than 5 years. The subjects have been residing in Ankara. As measuring instruments, Demographic Information Form, Close Relationships Inventory, Relationship Scales Questionnaire and Dyadic Adjustment Scale were used. As a consequence of applied statistical analysis, differences were obtained in the type of securely attachment style to their romantic relationships of the loving couples, engaged couples, couples married up to art including 5 year period and couples married for more than 5 years. Results show that, couples married for more than 5 122years, are more securely attached to their romantic relationships than engaged couples. In terms of other attachment styles, no difference between groups was found. It is found that in romantic relationships of the couples, there is difference in terms of adjustment levels. The findings show that concerning romantic relations, loving couples get on better than engaged couples and couples married for more than 5 years; engaged couples get on better than couples married for more than 5 years; couples married up to an including 5 year period get on better than couples married for more than 5 years. In this study, it is found that the social gender has a significant effect on the attachment styles of both women and men. Concerning romantic relations results show that women and men possess different attachment styles. Women are attached in an avoidant and fearful style; men, however, are attachedin a securely style. Yet, it is understood that the social gender is ineffective on the adjustment between couples. Finally, in this study it was seen that the way and the duration of the romantic relationships among loving couples, engaged couples, couples married up to an including 5 year period and couples married for more than 5 years are predicting for attachment styles and the adjustment in their romantic relationships. The findrngs achieved in view of the study aim were discussed according to the previous studies and theory. 123