Festivaller: Ankara'da T.C. ve ABD uyrukluların yeni yıl kutlamalarının halk bilimi açısından incelenmesi
Festivals: Investigation of new year celebrations of Turkish republic natıonals and USA natıonals in Ankara with regards of folk science
- Tez No: 127775
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Konusu, festivaller başlığı altında Ankara'da T.C. uyruklular ile ABD uyrukluların Yeni Yıl kutlamalarının Halk Bilimi açısından incelenmesi olan çalışmanın amacı, Batı literatüründe Yeni Yıl, Noel, Şükrangünü, Karnaval, Anneler Günü vb.'nin festival üst sınıflandırılmasında değerlendirilmesi sonucu“Yeni Yıl bir festivaldir”varsayımından yola çıkılarak festival bünyesinde yer alan ortak yemek, kutlama etkinliği, biraraya geliş, periyodiklik vb.'nin bu bağlamda Yeni Yıl için geçerliliğinin tespiti, bir Yeni Yıl günü için gerçekleştirilen uygulamaların, Yeni Yıl'ın bileşenlerinin Halk Biliminin alt dallarının inceleme alanına girdiği ve farklı disiplinler tarafından ele alınışına rağmen Halk Bilimi tarafından daha önce ele alınmadığı varsayımından yola çıkarak uygulamada bunun geçerliliğinin sınanması ve ayrıca günümüz Yeni Yıl kutlamalarında karşımıza çıkan birtakım sembollerde, Noel- Yeni Yıl ilişkisi kabul edilmekte ve kitle iletişim araçlarının etkisi-yaygınlığı ile bir ölçüde popüler, ortak Yeni Yıl sembollerinin oluştuğu varsayımından yola çıkarak çalışmada geçerliliklerinin sınanması amaçlanmıştır. Yeni Yıl'ın mantıklı bir zemine oturtulması için T.C. uyrukluların yanı sıra yabancı uyruklu bir grup olarak da, ABD uyruklular seçilmiştir. Halk Bilimi'nin tüm alt dallarını içeren 60 sorudan oluşan ayrıntılı bir soru formu hazırlanarak, bu kişilerin bir Yeni Yıl'ı nasıl geçirdiklerinin Halk Bilimsel açıdan tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Araştırmada her aileden bir kişi (temsilci) ile görüşülerek, bu soru formlarını dolduran kişilere, çevrelerinde katkı yapanların (diğer aile bireylerinin) sayısı da eklendiğinde yaklaşık olarak 60 ABD uyruklu ve 80 T.C. uyruklu ile iletişim kurduğumuzu söyleyebiliriz. Araştırmada, ABD uyruklu kişi sayısı temel alındığından T.C. uyruklu kişi sayısı da ona göre belirlenmiştir. Sonuç olarak, Yeni Yıl, köken itibari ile mevsimlik bir festivaldir. Fakat günümüzde 1 Ocak tarihinde kutlanan Yeni Yıl festivalinin, kış ortası veya bahar bayramı ile bir ilgisi yoktur. Takvimde meydana gelen değişiklikler nedeniyle 1 Ocak bir başlangıç, Yeni Yıl günü kabul edilmiştir. Kökenleri pagan festivallere uzanan Noel ve Yeni Yıl; mevsimlik festivallerden olup, günümüzde ise Yeni Yıl takvimsel, Noel ise dinî bir festivaldir. Batıda Noel kutlamaları ile Yeni Yıl kutlamaları kronolojik olarak yakın tarihlerdedir. Bu nedenle Yeni Yıl ve Noel ortak sembolleri paylaştıkları gibi özellikle küreselleşme, medya ve iletişimin etkisi ile bu sembollerin birbirleri arasında geçişler olduğu gözlemlenmiştir. Yeni Yıl tüm bileşenleri ile değerlendirilmiş olup, çalışmada bir Yeni Yıl mutfağı, Yeni Yıl inanış ve uygulamaları vb. bölümler ortaya çıkmıştır. Yeni Yıl'ın eğlence merkezli bir festival oluşunun yanı sıra, toplu yemek, aile bireylerinin biraraya gelişi gibi, sosyal bağları arttırıcı birtakım unsurları içerdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırmada amaçlananlar sınanmış olup geçerliliklerinin korunduğu saptanmıştır. 209
Özet (Çeviri)
The purpose of this study of which subject is the investigation of New Year Celebrations of Turkish Republic Nationals and US Nationals in Ankara with regards of Folk Science, is to determine the validity of joint meal, celebration activity, coming together, periodical activity etc. With regards of New Year beginning from the assumption of“New Year is a Festival”as the consequence of upper assessment of New Year, Christmas, Thansgiving, Carnival, Mother's Day and etc. İn the scope of festival classification and to test the validity of handling by the Folk Science in the applications performed for New Year and New Year's components are placed in sub branches of Folk Science and despite handling by different disciplines not handled by Folk Science in advance and also Christmas- New Year relation has been accepted in some symbols that we encountering in New Year celebrations of nowadays by the effect and widespread of mass media tools beginning from the assumption that joint New Year symbols have been formed to some extend, to test their validities. In order to base the New Year on rational ground Turkish Republic Nationals and US Nationals have been selected as foreign citizens. Preparing a detailed question form comprising of 60 questions including all sub branches of Folk Science, it is tried to determine that how these people experienced the New Year with regargs of Folk Science. In the research study, it can be concluded that we have contacted approximately 60 US Nationals and 80 Yurkish Republic Nationals when the number of people contributing (of the other family members) is added by interviewing a person (reprentative) from each family. In the research study, due to the fact that the number of people of US Nationals is taken as the basis, the number of peopleTurkish Republic Nationals is determined accordingly. As a consequence, New Year is seasonal activity in accordance with its orgin. However, the festival of New Year, Which is celebrated on the date of January First contemporarirly, has no relation with winter middle or spring festival. Due to changes happened in the calendar, January First has been accepted as commencement, a New Year Day. Christmas and New Year, of Which orgin is reaching out to pagan festivals, are among the seasonal festivals and New Year is a calendar and Christmas is religious festival. In West, Christmas celebrations and New Year celebrations are made in near dates with regars of chronologically. For this reason, it is observed that New Year and Christmas are sharing joint symbols and also there are transitions among these symbols especially by the impact of globalization, media and communication. New Year has been assessed with all of its components and in this research study there some chapters as New Year kitchen, New Year Beliefs and applications etc., are revealed. It has been determined that New Year is not only a festival focused on entertaintment but also includes some elements of closing together of social ties as joint meal, coming together of family members. As a result, the purposed items have been tested in the research study and determined that they have been keeping their validity. 210