Ankara'da eğitim alan yabancı uyruklu öğrencilerin kent rekreasyonu algısı
Perception of urban recreation by foreign students studying in Ankara
- Tez No: 900376
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma kentleşmenin hızla arttığı günümüzde yabancı uyruklu öğrenciler özelinde rekreasyon alanlarının yeterlilik, katılım düzeyi ve haberdar olma düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yabancı uyruklu öğrencilerin rekreasyon faaliyetlerine katılım düzeyini, rekreasyon alanlarının değerlendirmesini, ulaşım ve erişilebilirlik algısını, temizlik ve bakım değerlendirmesini, güvenlik algısını, hizmet memnuniyetini, tanıtım ve bilgilendirme değerlendirmesini, karşılaşılan sorunları, etkinliklere katılım düzeyini ve iyileştirme önerilerini içermektedir. Araştırmanın örneklem gurubunu Ankara'da eğitim alan yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında katılımcıların yeterlilik, katılım düzeyi ve haberdar olma düzeylerini ölçmek için nicel veri toplama yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Çalışma toplamda 281 yabancı uyruklu öğrenciye uygulanmış olup kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 26 Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcılara ait çalışma verileri değerlendirilirken betimsel (tanımlayıcı) istatistiksel analizler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yabancı uyruklu öğrencilerin kent rekreasyonuna aktif olarak katıldıkları, katıldıkları faaliyetleri genel anlamda yeterli buldukları, yaşanılan bazı bilgilendirme eksikleri ve kararsızlıklara rağmen faaliyetlerden yeterince haberdar oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca Ankara özelinde belli semt ve caddelerin yabancı uyruklu öğrenciler için cazip alanlar olduğu ve şehirde düzenlenen tematik faaliyetlere(moda, kampçılık gibi festivaller ve yöresel ürün fuarları) olumlu eğilimleri oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, Ankara'nın kent rekreasyonu potansiyelini ve diğer ülkelerden gelen öğrencilerin memnuniyetini artırmak için önemli bir bilgi kaynağı sağlamayı hedeflemektedir. Ankara şehrinde yabancı uyruklu öğrenciler özelinde yapılan bu çalışma bu niteliklerde yapılan başka bir çalışmaya ulaşılamaması nedeniyle yazındaki boşluğu dolduracağı ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the adequacy, participation level, and awareness of recreational areas specifically for foreign students in the rapidly urbanizing city of Ankara. It includes the participation level of foreign students in recreational activities, the evaluation of recreational areas, perceptions of transportation and accessibility, evaluations of cleanliness and maintenance, perceptions of safety, service satisfaction, evaluation of promotion and information, encountered problems, participation level in activities, and improvement suggestions. The sample group of the study consists of foreign students studying in Ankara. Quantitative data collection methods, specifically the survey technique, were used to measure the adequacy, participation level, and awareness of the participants. The study was conducted with a total of 281 foreign students using the convenience sampling method. The obtained data were analyzed using the SPSS 26 software package. Descriptive statistical methods were used to evaluate the study data of the participants. The analyses revealed that foreign students actively participate in urban recreation, generally find the activities they participate in adequate, and are sufficiently aware of the activities despite some informational deficiencies and uncertainties. Additionally, it was found that certain districts and streets in Ankara are attractive areas for foreign students and that they have positive tendencies towards thematic activities (such as fashion, camping festivals, and local product fairs) organized in the city. The study results aim to provide important information to enhance Ankara's urban recreation potential and the satisfaction of students coming from other countries. This study, conducted specifically for foreign students in Ankara, is expected to fill a gap in the literature and contribute to it, as no other studies with these characteristics have been found.