Osmanlı Devletinin son dönemlerinde yapılan dinler tarihi çalışmaları üzerine bir araştırma
A Survey on the studied Works concerning with the history of religions in the last term at the Ottoman State
  1. Tez No: 127782
  2. Yazar: ÜNSAL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET BOZKURT, Unsal,“Osmanlı Devleti'nin Son Dönemlerinde Yapılan Dinler Tarihi Çalışmaları Üzerine Bir Araştırma”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Ahmet Hikmet EROĞLU, Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yazılan Dinler Tarihi eserleri ele alınmıştır. Tez; Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Giriş kısmında, Dinler Tarihinin bir bilim dalı olarak İslam aleminde, Batı'da ve Türkiye'de başlangıcı ve gelişimine değinilmiştir. I. Bölümde, Dinler Tarihi müelliflerinin hayatları, eserleri, ilmi kişilikleri, din ve toplumsal görüşleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu müelliflerin, Dinler Tarihi konularını ele alan diğer eserleri de kısaca tanıtılmıştır. II. Bölümde, müelliflerin Dinler Tarihi eserlerinin tanıtımı ve tahlili yapılmıştır. Konular sırasına göre incelenmiştir. III.Bölümde, bu çalışmaların muhteva ve metot açısından karşılaştırılması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. 149
Özet (Çeviri)
SUMMARY BOZKURT, Unsal,“A Survey on the studied Works concerning with the history of religions in the last term at the Ottoman State”, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Ahmet Hikmet ERO?LU, In this work, the written boks of the history of religions in the last term at the Otoman state have been dealt with. The thesis comrises of an introduction, three parts and a result. In the introduction, the beginning and the development at the history of religions in the World of Islam, in the West, an in Ottoman State have been dealt With, as a science. In the first part, introductioned the lifes, the books, the scientific characteristics, the religionous and social views of these writers at the history of the religions. Again, these writers's other boks dealing with the subjects of the history of religions have been introduced shortly. In the second part, the writers's books concerning with the history of religions have been introduced and scrutirized the respectively. In the third part, these books have been compired and evaluation in the part contents and method. 150