Türkiye'de Mülki İdare Akademisi
Academy of state administration in Turkey
- Tez No: 127808
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
TAŞDAN, Hayati, Türkiye'de Mülki İdari Akademisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman.Prof. Dr. Tayfur ÖZŞEN, 209 s. ÖZET Bu çalışmada gelişen şartlara uygun olarak, çeşitli ülkelerdeki üst düzey yönetici yetiştirme deneyimlerini göz önünde bulundurarak, ortak ve örnek alınabilecek noktaların saptanması ve bunlardan yararlanılması ile ülkemizdeki Mülki İdari Amirlerinin seçimi, yetiştirilmesi ve hizmet içi eğitimlerinin akademik bir ortamda yapılarak, geniş anlamda Türkiye'de ve uluslar arası alanda söz sahibi olacak yöneticiler yetiştiren, daha önemlisi bir ekol olabilecek Mülki İdare Akademisinin kurulması amaçlanmıştır. Çalışmanın kapsamı, Türkiye'de idari yapının ayrılmaz bir parçası olan ve ülke yönetiminde aldıkları rolle andan mülki idare amirlerinin mesleğe alımları ve yetiştirilmeleri yolunda, Mülki İdare Akademisi kurulması fikri ile Türkiye'de yönetim ve yöneticiliğin tarihsel gelişimi, dünya ölçeğindeki üst düzey yönetici yetiştirmeye örnek olan Fransa, İngiltere ve Pakistan'daki yönetici yetiştiren kurumlar ele alınmıştır. Ayrıca ülkemizdeki akademi örnekleri kapsama dahil edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Mülki İdare tarihi ve Mülki İdare Amirlerinin yönetici sınıf içindeki yeri ele alınırken, tarihsel önemi ve eğitim alanındaki orijinalliği ile dikkat çeken Enderun Mektebi ile Mülki İdare Amirleri ile özdeşleşen Mektebi MüUdye'ye özellikle geniş yer ayrılmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de kaymakam adaylarının eğitimi sürecine bugünkü katiyle bakılmış, aslında Mülki İdare Akademisi 'nin neden gerektiğine vurgu yapılmak istenmiştir. Bu bölümde ayrıca TODAİE, Devlet Personel Başkanlığı ve Mitti Prodüktivite Merkezi' nden de bahsedilerek ülkemizde yönetici yetiştirilmesi çabalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın karşılaştırmalı olmasını sağlayan yabancı örneklere, bunların tarihi gelişimi, işleyişi ve bunlara yöneltilen eleştirilere bakılmıştır. Son bölümde ise akademi kavramsal olarak ele alınmış, Türkiye'deki örnekler olan Milli Güvenlik Akademisi, Harp Akademileri, Polis Akademisi ve yeni kurulan Adalet Akademisinin tarihsel gelişimi ve yapısı konu edilmiştir. Ayrıca anayasa hükmü gereği üst düzey yönetici yetiştirilmesi için bir yapılanmaya gidilmesi gerekirken yine bir Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen yüksek yönetici yetiştirilmesi ile ilgili kanuna ve o günden bu yana bu önemli eksikliğin giderilememesine değinilmiştir. Çatışmanın amacını teşkil eden Mülki İdare Akademisi kurulması için öngördüğümüz yapı, bir kanun tasarısı biçimiyle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
TASDAN, Hayati, Türkiye'de Mülki İdari Akademisi, Yüksek Lisans Te® Danışman :Prof.Dr.Tayfur ÖZŞEN, 209 p. CONCLUSION In this study, the common points that we can take as examples are tried to be found out respecting the high-position maneger training exeriences in different countries due to the changing conditions, Academy of State Administration in Turkey that will run the choice and training of the administration chiefs, who will be top in Turkey and international field, is aimed The content of the study is the opinion engaging and training of the civilian administration chiefs who are inseparable parts of the administrative structure and identified with the role mey have in the state management Moreover, the historical process of management and manager ship in Turkey and the manager training institution in France, England and Pakistan which are models in training high-position managers in the world are discussed In addition, the academy samples are included In the first part, the Civilian Administration history and the place of the Civilian Administration chiefs in the management class is considered Besides, Mektebi Mülkiye, which is identical with Civilian Administration chiefs and Enderun Mektebi, whics draws attention with its historical importance and originality in th training field had a wide range. In the second part, today's conditions of the training process candidate governors in Turkey is considered and the question of why the Academy of State Administ in Turkey is needed is tried to be emphasized In this chapter TODAİE, State Personal Presidency and National Productivity Center is also considered and the maneger training effort is expressed In the third part, the foreign samples that will lead a comparative study are used with their historical development, systems and the critics they face. In the last part the academy is considered conceptually. The samples in Turkey such as Academy of National Security, War Academies, Police Academy and the new established Justice Academy are scanned with their historical backgrounds and structure. Moreover in spite of the need of undergoing a change to train high-position managers due to the costitutional legistlations, the agreement of Constitution Court that canceled it and not supplying this lack is also considered The structure we provide for Academy of State Administration in Turkey is expressed in a form of draft of law.