Şizofrenlerin sözlü anlatı metinlerinin çözümlenmesi
The Analysis of schizophrenic persons oral narrative tewts
  1. Tez No: 127838
  2. Yazar: ELÇİN ESMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, şizofreni hastalarının metin üretme, anlatı gerçekleştirme edimlerini metindilbilim verileri doğrultusunda, özellikle de Labov'un sözlü anlatı çözümlemesini temel alarak çözümleyerek örnek anlatıların Labov'un öne sürdüğü ve anlatının işlevsel bölümleri olarak adlandırdığı yapılanmaya uygun olup olmadığını sorgulamaktır. Bu çalışmanın verilerini sağlayan örneklem grubunu, GATA Psikiyatri kliniğinde tedavi gören şizofreni tanısı konmuş on ilaçlı hasta oluşturmaktadır. Verilerin toplanması sırasında, ilk olarak anlatıcılara başlarından geçen bir olayı o andaki yoğunluğuyla aktarabilmeleri amacıyla“korktuğunuz, sevindiğiniz ya da hüzne boğulduğunuzu hissettiğiniz, yoğun duygular yaşamanıza neden olan bir olay başınızdan geçti mi?”tarzında sorular yöneltilmiştir. Deneklerden elde edilen veriler teybe kaydedilmiştir. Daha sonra kaydedilen veriler yazıya aktarılmıştır. Bu çalışma kapsamında, şizofren tanısı konmuş on kişilik bir örneklem grubundan elde edilen sözlü anlatı metinlerinin çözümlenmesi sonucunda anlatı retorik yapısının oluşturulmasına ilişkin, metin bağdaşıklığına ilişkin ve önermeler arasındaki küçükölçekli tutarlılık ilişkilerinde sapmalar gözlenmiştir. Bu sapmalar, şizofrenlerde ortaya çıkan formal düşünce bozukluğu, düşünce kayması, çağrışım çözüklüğü ve iletişim bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan metinsel görünümler olarak değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, şizofrenik deneklerin konu dışı ve saplantısal bilgiye dayalı çağrışımlar oluşturma eğilimi içinde olmaları nedeniyle metinlerinde Labov'un sözlü anlatı çözümlemesi için anlatının işlevsel bölümlerini belirleyerek oluşturduğu hiyerarşik anlatı yapısı şemasını oluşturamadıkları ve iyi geliştirilmiş bir anlatı metni üretemedikleri vargısına ulaşılmıştır. 166
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The prime aim of this study is to inguire whether the narrative samples are appropriate to the structure that Labov suggests and calls the functional parts of narrative or not by analyzing the performance of schizophrenic patients' texts and narrative productions on the basis of text linguistics' data, especially Labov' s oral narrative analysis.The sample group that provide the data for this study consists of ten schizophrenic patients who are under drug treatment in the GAT A Psychiatric Clinic. During gathering the data, in order to explain an event that occured in their life as if it took place recently, some questions such as“ Have you ever undergone an event that you scared, enjoyed or made you have strong feelings”to the tellers. The data obtained from the subjects were recorded on a tape. Then, these data were transfered into a text. In this study, as a result of analyzing the oral narratives obtained from a sample group of schizophrenia persons, pertinent to forming the rhetorical structure of narrative, cohesion of text and in relations of the local coherence among the propositions, some deviations has been observed. This deviation has been considered as textual appearence caused by the communication, assosiation and formal thought disorders and sliding of thought that appear among the schizophrenias. In addition, since the schizophrenic subjects are prone to form assosiation which is not related to the subject and based on misconceptional knowledge, the conclusion that the subjects are not able to construct the schema of hierarchial oral narrative structure in their texts which Labov constructed by determining the functional parts of oral narrative to analyze the oral narrative; and that they can not produce a well- developed oral narrative text has been reached. 167