Toplumsal ilişkiler bağlamında sınıf bilinci ve sınıf kültürü: Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikası örneği
Class consciousness and class culture in context of social relations: The case of Seydişehir Eti Alüminyum Factory
  1. Tez No: 127839
  2. Yazar: ÖZGE BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖNGEN, DOÇ. DR. TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Sınıf oluşumu, sınıf bilinci, sınıf kültürü, mekanın sınıfsal düzenlenişi ve sınıflar mücadelesi gibi faktörlerin diyalektik ilişkisine dayanan bir sürece işaret etmektedir. Bu nedenle, mekanın sınıfsal düzenlenişi, sınıf mücadelesi, işçi sınıfı bilinci ve kültürü, sınıf oluşum sürecinin temel dinamikleri arasında yer alır. Buna göre, işçi sınıfı mücadelesi sınıf bilincinin gelişiminde olduğu gibi işçi sınıfına özgü bir kültürün oluşumunda da önemli bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra, kent mekanının düzenlenişi sınıflar mücadelesine veya işçi sınıfı kültürüne zemin hazırlayıcı bir etkiye sahip olduğu gibi, benzer şekilde sınıflar arasındaki her türlü mücadele de kent mekanının yeniden düzenlenmesinde önemli bir paya sahiptir. Bu nedenle kent mekanının sınıfsal düzenlenişi, bir yandan işçilerin sosyal yaşamına ve gündelik yaşam pratiklerine yön verirken, diğer yandan işçi sınıfının örgütlenme ve mücadele etme edimlerini belirlemektedir. 246Sınıf oluşum sürecinin bu temel belirlenimleri ışığında, çalışmamızda bir kamu iktisadi teşebbüsü olan Eti Alüminyum Fabrikasında çalışan kamu ve taşeron işçilerinin toplumsal yaşam alanında nasıl bir sınıf bilinci ve kültürü geliştirdiğine ve bunun yansımalarının ne olduğuna ilişkin bir alan araştırması yapılmıştır. Gözlem, mülakat ve anket teknikleri ile desteklenen olan bu araştırmada, ortaklaşma ve farklılaşma düzlemi içinde işçilerin bilincinde, siyasal davranışlarında, kolektif hareketinde, sosyal yaşamında ve gündelik yaşam pratiklerinde hangi etmenlerin belirleyici olduğu ve bunun görünümlerinin ne olduğu, elde edilen veriler ışığında ortaya konmaya çalışılmıştır. 247
Özet (Çeviri)
SUMMARY Class formation designates a process based on the dialectical relation of class consciousness, class culture, classical arrangement of the place and class struggle. Thus classical arrangement of the place, class struggle, consciousness, and culture of working class are among the basic dynamics of class formation process. In this respect, working class struggle has an important effect on the formation of a culture peculiar to working class, as well as on the development of class consciousness. Moreover, whereas the arrangement of urban area has an effect that provides some basis for class struggle or working class culture, it also has a similar role on the rearrangement of urban area in any struggle between classes. Therefore, while the classical arrangement of urban area dominates the social life and daily practices of workers, it also establishes organization and struggle actions of the working class. 248In the light of these fundamentals of class formation process, a field research on how public and subcontractor workers of Eti Aluminum Factory, a state economic enterprise, developed a class consciousness and culture, and the reflections of this was made in our study. In this research, supported by the techniques of observation, interview and survey, we tried to put forth which factors were determinants on consciousness, political actions, collective actions, social lives and daily practices of workers in the plane of varieties and commons, and the reflections of this taking the collected data into consideration. 249