Sosyolojik açıdan koruculuk sistemi ve köy koruculuğu
Village guards and village guard system in sociological perspectives
  1. Tez No: 128010
  2. Yazar: CEVDET DOLAPÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN YAŞAR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
98 ÖZET 1950'li yıllarda başlayan bloklar arası soğuk savaşın en etkili araçlarından olan terörizm, son 25-30 yıldır ülkemizin gündemini sürekli işgal etmiş ve toplumsal hayatımızda büyük tahribatlara sebep olmuştur. Terörizmi esas alan örgütlerin, kitle desteğini sağlamak amacıyla, hedef seçtiği ülkelerdeki kitlesel çelişkileri, bölgesel/kültürel farklılıkları, din ve mezhep ayrılıklarını esas aldıkları bilinmektedir. Ülkemizdeki terörist oluşumların da benzer hususları istismar etme temelinde faaliyetlerini sürdürdükleri ve zamanla bölgesel/kültürel istismarı temel alan Kürtçü-Bölücü terörün ön plana çıktığı açıktır. Kürtçü-Bölücü terör her ne kadar ülkemiz gündemine son yıllarda girmişse de bunun altyapısının hazırlanması iki asır öncesinden başlatılmıştır. 1 800 'lü yıllarda İngiltere başta olmak üzere, Fransa, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail gibi devletlerin Türkiye, İran, Irak bölgelerinde yapmış oldukları, Kürt orijinli gruplara farklı bir milletten oldukları şuurunun verilmesine yönelik çabalar hatırlardadır. Coğrafi konum itibariyle içinde yer aldığımız Ortadoğu bölgesinin, yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengin olması, bu bölgeyi geçmişten günümüze, güçlü devletlerin hakimiyet ve çıkar çatışmalarının odak noktası haline getirmiştir. Bölgenin zengin kaynaklarını paylaşma sırasında meydana gelen çıkar çatışmalarında, başvurulan en etkili kozlardan birisi de hiç kuşku yok ki“Kürt Sorunu”olmuştur. Özellikle son yüzyıldan bu yana, bölgede yaşayan Kürt orijinli insanlar vesile edilmek suretiyle, başta ülkemiz olmak üzere İran, Irak gibi diğer bölge ülkeleri de baskı altına alınmak istenmiştir. Bu nedenle de Kürtçü-Bölücü faaliyetler, zaman içerisinde dış dayatmalar, kendi iç şartlarına bağlı ve emrinde bulundukları farklı çıkar stratejilerinin tabii birer uzantıları olarak örgütlenme, harekat ve eylem açısından, değişik zamanlarda ve mekanlarda farklı taktiklerle öne sürülmüştür. Buna karşılık, gelinen aşamada silahlı terör eylemlerinin engellenmesi, PKK 'yi geriletmenin temel etkenlerinden biri olsa da, bölücü terörü tamamen tasfiye etmenin, yurtiçinde ve yurtdışında belli mevziler kazanmış ve giderek uluslar arası olan bölücü hareketi kısa vadede tamamen gündem dışı, bırakmak anlamına gelmeyeceği açıktır. Bölücü terörle mücadelede bir yöntem olarak, Türkiye || Es dışındaki kimi ülkelerin de benimsediği GKK (Geçici Köy Koruculuğu) sistemi, sağladığı jrş çeşitli faydalar dışında, azalan ve nitelik değiştiren terör tehdidine bağlı olarak yeniden p« 9 düzenlenmeye veya başka istihdam alanlarına kanalize edilmeye muhtaç görünmektedir. «e
Özet (Çeviri)
99 ABSTRACT Turkey has suffered a long term terrorism which claimed tens of thousands of lives and left many more wounded. The cost of terrorism to Turkey in terms economics and human resources are beyond imagination. Despite its costly effects, security forces, at the end, have unmanaged to bring terrorism under control. In fighting against terrorism, local militias, called village guards (köy korucuları in Turkish), who were recruited among the local people loyal to the State, have been effectively used alongside the official security forces. Being recruited from local populations, the use of local militias have done considerable jobs in fighting against terrorism, but have brought new problems regarding social and political balances among the local people. This study is aimed to shed a light on the issue.