Türk tarihinde Ermeniler ve Ermeni-Rus ilişkileri
Affairs between Armenians and Turkish and Affairs Armenians and Russians
  1. Tez No: 128009
  2. Yazar: ŞİNASİ EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SALİH MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
124 ÖZET“ Türk Tarihinde Ermeniler ve Ermeni-Rus İlişkileri”adlı yüksek lisans bitirme tezi dört bölümden meydana gelmektedir. Ana bölümlere geçilmeden önce giriş bölümünde Ermeni kimliği hakkında bilgi verilerek Ermeniler'in menşei ve tarih sahnesine çıkışları ile Ermeniler'in yaşadığı bölgeler belirtilmiştir. Birinci bölüm“Tarihte Ermeniler”ana başlığı altında oluşturularak, Ermeniler'in İranlılar, Makedon ve Selefkoslar, Roma-Bizans, Sasaniler, Araplar ve Türkler'in hakimiyetleri altında geçen dönemlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Türkler'in Anadolu'ya akınları sırasında ve Selçuklular dönemindeki Türk-Ermeni ilişkilerinden bahsedilmiştir. Biraz daha detaya inilerek Büyük Selçukulu Devleti hükümdarlarından Alparslan ve Melikşah dönemlerindeki Türk-Ermeni ilişkileri irdelenmiştir.“Şark Meselesi”hakkında geniş bir bilgi verilmiştir. Bununla beraber şark meselesinin ortaya atılışı ve Şark Meselesi'nin gelişmesi, Rusya'nın Şark Meselesi'ne bakışı ve Şark Meselesi'nde Ermeniler'in durumu konulan açıklanmıştır. Bu bölüm kendi arasında daha küçük başlıklara ayrılarak şu konulara değinilmiştir: Dönemler halinde Ermeni-Rus İlişkileri, Rusya'nn Uyguladığı Ermeni Politikası ve Rusya'daki Ermeniler, I. Dünya Savaşı'nda Ermeni-Rus İlişkileri, Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na Girişinden 1917 Rus İhtilâline Kadar Olan Ermeni-Rus İlişkileri, Üçüncü bölümde I. Dünya Savaşı Sonrası Ermeni-Rus İlişkileri.“Osmanlı Devleti'nde İlk Ermeni İsyanları ve Alınan Tedbirler, Tehcir Kanunu'nun Uygulanışına Kadar Anadolu'da Meydana Gelen Ermeni İsyanları, Tehcir Kanunu'nun Çıkarılması ve Uygulanması, Ermeni Mezalimleri ve Katliamları, Anadolu'nun Taksim Plânı ve Ermeniler ile Gizli Antlaşmalar ve Ruslar'ın Anadolu'da Uygulamak İstediği Siyasi ve İdari Yapı”konulan anlatılmıştır. Çalışman son bölümündeTürk-Ermeni-Rus ilişkilerinin kısa bir tarihi gelişiminden bahsedilerek Ermeniler'in, Rusya'nın değişik bölgelerine yerleşmeleri ve buralarda sistemli olarak kolonize olmaları anlatılmıştır. Ayrıca 1960'tan günümüze kadar olan dönemdeki Ermeni-Rus ilişkilerine değinilmiştir. Sonuç bölümünde ise bahsedilen olaylar genel bir değerlendirmeye tabi tutularak“ Ermeni Sorunu”nun çıkış nedenleri tahlil edilmiştir. Önem arz eden belli başlı olaylar tekrar göz önüne alınarak bazı gerçekler artaya çıkarılmıştır. Daha sağlıklı bilgilere nasıl ulaşılabileceği konusunda tavsiyerde bulunulmuştur. Son olarak yapılan çalışmanın kısa bir özeti ve bu özetin İngilizce olarak tercümesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
125 SUMMARY Affairs Between Armenians and Turkish and Affairs Armenians and Russians. It has been given knowledge about Armenians in the beginning of this writing.First part is about which counturies Armenians stayed. Under the flag of which counturies. Also it has been told about the time of Armenians during Iranians, Makedons, Selefkoses, Rome, Byzintians, Sasanis, Arabs and Turkishs. Second part is about affairs beetween Turkish and Armenians and also the affairs during Seljuktian time. Third part is about“Problem of East”compeletly. Fourth part is the widest passage of the work“Armenians during the Ottoman Empire and first affairs between Armenians and Russians”If we write a few beginning of the passages. These are affairs between Armenians and Russians after the first worldwar. Also about the Riots of Armenians against Ottoman Empire. It has been told about the counturies which they made secret agrements between Armenians. The Fourth part is about short history of Armenians and Russians affairs. Immigration of Armenians to Russia and staying, Replacing to the different areas of Russia Sperately it has been written since 1960 till today the affairs Armenians and Russians. As a result it has been told about problems of Armenians. Some friends gave good recommends to have better knowledge. This is English explanation of the work.