Diyarbakır müzelerinde bulunan halı, kilim ve kumaşlar
Carpets, rugs and cloths in the museums of Diyarbakır
  1. Tez No: 128033
  2. Yazar: MEHMET KULAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
228 10. ÖZET“Diyarbakır müzelerinde bulunan halı, kilim ve kumaşlar ”başlığı altında yapılan bu çalışma, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ile Cahit Sıtkı Tarancı Müzesinde bulunan ve çoğunluğu bu müzelere satın alma yoluyla kazandırılan halı, kilim ve kumaş örneklerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra Diyarbakır'ın coğrafi konumu, tarihçesi, Diyarbakır Arkeoloji ve Cahit Sıtkı Tarancı müzeleri, dokumacılığın gelişimi ve Diyarbakır yöresi dokumacılığı hakkında bilgi verilmiş, halı, kilim ve kumaş kısaca tanımlanarak sınıflandırılmıştır. Tez kapsamında yapılan bu çalışmanın katalog bölümünde ilgili müzelerden on yedi (17) adet halı, otuz altı (36) adet kilim ve iki (2) adet kumaş örneği seçilerek toplam eli beş (55) adet dokuma ve kumaş örneği çalışma kapsamına alınmıştır. İncelenen halı, kilim ve kumaş örnekleri, içindekiler bölümünde verilen konu başlıkları düzeni içinde yöre tespiti, renk, dokuma tekniği, malzeme, motif, kalite ve kompozisyon gibi teknik ve estetik özelikleri bakımından belgelenmeğe ve tanıtılmaya çalışılmıştır. Tezin değerlendirme ve karşılaştırma bölümlerinde incelenen örnekler tablolar eşliğinde değerlendirilerek yöresel özeliklerine eğilinmiş, diğer yöre ve bölge örnekleri ile karşılaştırılmaları yapılmıştır. Çalışılan örneklerin Türk ve dünya dokuma sanatı içindeki yerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu değerlendirilmeler ışığında varılan sonuç kısaca belirtilerek tezin sonucunda konuyla ilgili bibliyografya ile çizim ve fotoğraf listesi verilmiş, çizim ve fotoğraflar ise levhalar halinde son kısma eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
229 11. SUMMARY This work called“ Carpets, Rugs and Cloths in the Museums of Diyarbakır”is about some examples of carpets, rugs and cloths in Museum of Cahit Sıtkı Tarancı and in Arceological Museum of Diyarbakır, most of which were bought for these museums. This work was prepared as a catolog, and in this work 55 (fifty-five) weaving samples were stuied, 17 (seventeen) of which are carpets, 36 (thirty-six) of which are rugs and 2 (two) of which are cloths. These sample are in these two museums. While studying these samples, we introduced them according to their regions, colours, technics of weaving, quality, patterns and compositions. These specialities were assessed in accordance with technical and estetical pecularities. These findings were given at the beginning of the study. İn this study reginal specialities of these carpets, rugs and clothes were determined and these findings were composed by other regions samples. And then these findings were assessed in Turkish and World weawing art. At last these in formations were appreciated briefly. And pictures, drawings and bibliography were given at the end of the study.