Aksaray ve ilçelerindeki evler
Houses of Aksaray and its town
- Tez No: 128034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
9. ÖZET Bu çalışmamda tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Aksaray ve ilçelerinin konut mimarisi incelenmiş, Osmanlı ve özellikle Türk Sivil Mimarisi içindeki yeri saptanmıştır. İnceleme altı bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde, konunum tanımı, araştırma yöntemi, belge ve kaynaklar tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise Aksaray'ın tarihi, coğrafyası hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Aksaray ve ilçelerindeki geleneksel konutların oluşumunda etkisi olan iklim, sosyo-ekonomik yapı, coğrafi ve jeolojik durum, Osmanlı Devleti zamanında çıkan kanunlar ve eski kent dokusu genişçe anlatılmıştır. Katalog bölümünde de evler merkezden taşraya doğru sınıflandırılarak ayrıntılı bir şekilde betimlenmiştir. Beşinci kısım olan değerlendirmede ise, Aksaray evleri plan tipleri, cephe özellikleri, mekan ve cephe elemanları, malzeme ve teknik kullanımları, süslemeleri açısından kapsamlı bir değerlendirilmesi yapılarak Kapadokya Bölgesi'ndeki ile Türkiye'deki diğer yerler arasındaki evlerle benzerlikleri anlatılmıştır. Sonuç bölümünde ise Aksaray evleri hakkında özet bilgi verilmiştir. Genel olarak geleneksel Aksaray evi, yoğun kent dokusu içinde doğal ve gösterişsiz bir yapım sürecinin sonucu, avlu veya bahçe etrafında simetrik olarak büyüyen-gelişen içe dönük bir yapıdır. Avlulu ev biçimi tarihten bu yana nasıl İran, Ortadoğu ve Akdeniz ülkelerinde başarıyla kullanımışsa, tasarımındaki çoklu çeşitliliği ve değişik yaşam biçimlerine uyum potansiyeli ile Anadolu ve Aksaray'da da yaygın olarak kullanılmıştır. Batı dünyasının aksine, Anadolu'da ev, genellikle sahibinin zenginliğini ve soyluluğunu anlatacak bir araç olarak kullanılmamıştır. Kendiliğinden, doğal olarak gelişen planlar, eğri, dar sokaklar boyunca sıralanan evler alçak gönüllü, dostça bir hava yaratmıştır. Yalnız XIX yüzyılın sonunda, İmparatorluğun gelişmiş diğer kentlerinde olduğu gibi, Hıristiyan aileler Avrupa'yı model olarak seçmiş, onlar gibi yaşamayı, onlar gibi gösterişli evler yaptırmayı yeğlemişlerdir. Aksaray Evleri genel olarak bir veya iki katlıdır. Ayrıca altlarında birer bodrum katı yer alır. İki katlı evleri üst kat odaları ve varsa köşk odalar, önemli kişiler ve olaylarda ve sadece erkeler tarafından; çoğunlukla bahar ve yaz aylarında, zemin katlar ise kadınlar tarafından ve kışın kullanılırdı. Bu katın ayrılmaz bir parçası ahırdı. Çoğunlukla bir samanlıkla birlikte düzenlenirdi. Bodrumda ayrıca tahıl ve un ambarlan ile taze ve kuru yiyeceklerin saklandığı yerler bulunurdu.
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY The house architecture of Aksaray has been researched and the position of Aksaray within the Ottoman and Civil Architecture of Turkish has been established. This study consist of six parts. The defination of subject, the researc method, the documentation and resources have been introduced in the introduction section. In the second section,general information about the historiy and geography of Aksaray. In the third section, climate, laws of Ottomon Empire which were about houses, geography and old city, physical and historical characteristics of Aksaray introduced identifically. And in the catalog section, the houses have been depicted and classifed their historical stuation. The fiftf section isthe section evalution. The plan types, frontage features, site and frontage elements, material nad technical utilization of Aksaray Houses have been compared with the houses in Cappadocia Region and other Anatolian cities with respect to decoration. Some information are given about Aksaray Houses in the conclusion section. In general, a traditional Aksaray house is the outcome of a natural and unpretentious building process, inward looking and symetrically growing around a courtyard or agarden. The fact taht this historical form of house is quite commn in many Anatolian, Middle Eastern, Mediterranean and Persian cities, with an endless variation in their desing, shows a good correspondence between the form and the sytle of living. Unlike the Western World, house in Anatolia was seldom used to Express the wealt and nobility of its owner. Spontaneous and informal development of plans and the repetition of houses on narrow winding streets created a humble and friendly atmosphere. Only towards the end of the XIX. century did christian families look to a European type of living and build pretentious houses in Aksaray and in many other progressive towns of the empire. Houses were generally single or two storey with a ful lor partial basement. Upper levels of two storey houses which genarally contained a köşk rooms were used by the important personel and days and only man and in the spring and summer, lower levels in winter and woman. Basement were allocated to services and storage. An ahır connected to a samanlık was the most common function at this level. Then came the storage area for grains, flour and various dried and fresh food.