Kur'an-ı Kerim'de kötü ahlak tezahürleri
The Bad reflections of the morals in holy Quran
- Tez No: 128043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FAİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Ele aldığımız konu üç bölümden müteşekkil olup, Kur'an-ı Kerim' de yer alan Kötü Ahlak Tezahürlerini içermektedir. Birinci bölümde konumuzun temelini oluşturan ahlak kavramı kelime yapısı itibariyle ele alınmakta, iyi ve kötü ahlak gibi kısımlara ayrılmaktadır. Ayrıca ahlakın önemi ve gayesi de bu araştırmada izah edilmektedir. İkinci bölümde ise, ahlakın fiili olan kötü tezahürleri işlenmektedir. Bu bölümde yer alan herbir konu öncelikle lügat yönünden incelenmekte, âyet ve tefsirler ışığında araştırılmakta, hadis ve ahlak kitaplarıyla da desteklenmektedir. Üçüncü bölümde ise ahlakın kalbi olan kötü tezahürleri ele alınmaktadır. Uygulama bakımından ikinci bölümle arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Genel olarak Kur'an-ı Kerim' de yer alan kötü ahlak tezahürlerinin ferde ve topluma getirdikleri zararlarla, daha önceki kavimlerin kötü ahlaklı olmalarının kendilerini tahmini güç sıkıntılarla karşı karşıya getirmeleri, âyet hadis ve İslami eserlerle anlatılmaktadır. Sakınılması gereken davranışlar sürekli sakınılması gereken bir durum ihtiva etmemekte, bazı durumlarda kendilerine cevaz, uygulama alam verilmektedir. Kötü davranışlarla iyi davranışlar karşılaştırılmak suretiyle de bu şansa sahip kişilere mukayese imkanı tanımaktadır. Sonuç olarak bir giriş ve üç bölümden oluşan bu eser, ahlakın yaşama imkanı bulan kötü yansımalarım içerir.
Özet (Çeviri)
150 SUMMARY The subject that we deal with consist of three parts and includes the bad reflections of the morals in the koran. In the first part, the term“morals”which constitute the basis of the subject is taken up in terms of word structure and sperated to the parts like good and bad morals.Besides the importance and purpose of morals is explained in this part. The second part consist the actual bad reflections of morals. Each tepic that takes part in this part is firstly examined in terms of dictionary, studied in the light of the verses and commentaries of the koran, and supported with the stady of the prophet Muhammed and the boks of the morals, as well. The third part consist of the bad reflections which are the heart of the morals. This part has no difference with the second part in terms of application. In general, the bad reflections of morals, taking part in the koran have given dimage to individuals and the society. The former tribes and communities with bad morals have came face to face with many difficulties and troubles, and all of these has been told by the verse of the koran, the study of the prophet Muhammed and islamic Works. The behaviours which should be kept away from dont contain a sitvation which should be always kept away from, and sometimes gives permission and the field of application to themselwes. In case the bad and good behaviours are compared to with each other, the individuals who have these cheracterictics are given the opportunity of comparison. As a result this work, consisting of an introduction and three parts includes the bad reflections of the morals.